Cu02222019

Hemoroit

Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 

Hemoroit hangi sıklıkta görülür?

Yaklaşık üç kişiden birinde hemoroid problemi vardır. Kadın ve erkeklerde eşit orandadır. 15 yaşından önce dokular sağlam olduğundan hemoroit pek görülmez. 65 yaşına kadar problem yaratmadıysa genellikle bu yaştan sonra ortaya çıkmaz.

HEMOROİD HEMEN EN SIK GÖRÜLEN HASTALIKTIR. HEMOROİD HASTALARI TEDAVİYE KARAR VERENE KADAR GEREKSİZ YERE UZUN SÜRE IZDIRAP ÇEKMEKTEDİRLER VE GEÇEN SÜRE TEDAVİLERİNİ ZORLAŞTIRIR. HEMOROİDLERİN ÇOK BÜYÜK BÖLÜMÜ AMELİYATSIZ,5-10 DAKİKA İÇERİSİNDE AYAKTAN TEDAVİ EDİLEBİLİRLER.

Hemoroitin nedenleri nelerdir?

Basur oluşumunda ailevi (irsi) yatkınlık önemlidir. Aşırı ıkınma hemoroid oluşturan en önemli etkendir. Ikınmayla artan basınç hemoroid yastıklarını genişleterek ve zamanla elastikiyetini kaybetmesine ve aşağı sarkmasına neden olur. Kabızlık, posasız gıdalarla beslenme, uzun süre ayakta durmayı gerektiren işler, ağır işler, ishal, az posalı fast food türü beslenme hemoroid nedenleri arasındadır. Hamilelikte basınç artmasının yanında hormonların etkisiyle hemoroid belirtileri ortaya çıkar. Hamilelik sonrasında bir kısmında tekrar geriler ve belirtiler kaybolur, bazılarında ise basur kalıcı hale gelebilir.

Hemoroid teşhisi nasıl konulur?

HEMOROİD BELİRTİLERİ VARSA MUTLAKA UZMAN DOKTOR TARAFINDAN MUAYENESİ GEREKİR. ÇÜNKÜ BU BELİRTİLER EN SIK GÖRÜLEN KANSERLERDEN BİRİ OLAN KALIN BARSAK KANSERİYLE BÜYÜK BENZERLİK GÖSTERİR.Muayenede rektosigmoidoskopi ve anoskopi aletleri ile kalın barsağın iç bölümlerine bakılır. Kalın barsakta son 20 cm rektosigmoidoskopi aleti ile, son 8-10 cm anoskopi aleti ile muayene edilmektedir. İç hemoroid ancak bu muayene ile görülebilirler. Kişi arzu ederse bu cihaza bağlı kamera sayesinde hastalığının durumunu ekranda görebilir ve görüntülerini alabilir.

Hemoroidin dereceleri nelerdir?

* Birinci derece: Normalde fark edilmezler, ıkınma ile ele gelen şişkinlik olur, ıkınma sonrası kaybolur. Kanama şikayetine sebep olabilir.
* İkinci derece: Tuvalet esnasında makattan dışarı çıkar, tuvalet sonrası kendiliğinden içeri girer.
* Üçüncü derece: Tuvaletle dışarı çıkar, sonrasında kendiliğinden içeri girmez, elle tekrar içeri itilebilir.
* Dördüncü derece: Hemoroitler sürekli dışarıdadır, içeriye itilemezler.

Hangi hastalıklarla karışır ?

Rektum kanseri : Kalın barsağın en son kısmının kanseridir.Şikayetler hemen hemen aynıdır.Belirtilere göre hemoroidim var diye rastgele ilaç kullanılması bu nedenle son derece yanlış ve tehlikelidir.Önce muayene olunmalı,teşhis konmalı ve sonra tedavi uygulanmalıdır.Kanser ve kanser öncüsü olabilen lezyonların erken teşhisi ile erken tedavisi tamamen normal bir yaşam sürdürülmesini sağlar.

Anal fissür : Makat çatlağı,yırtığı

Perianal fistül : Makat kenarında iltihap akan delik şeklindedir.

Barsağın iltihabi hastalıkları : Ülseratif kolit,rektit gibi.

Rektal prolapsus : Makatın tümüyle dışarı çıkmasıdır.

Hemoroitten nasıl korunmak gerekir?

Kabızlık önlenmelidir. Bunun için lifli gıdalarla beslenme, sebze ve meyve tüketilmesi gerekir. Gerekirse ilaç yardımıyla kişinin yumuşak kıvamda çıkması sağlanmalıdır. Tuvalete mümkün olduğunca sabah kahvaltıdan sonra gidilmesi yararlıdır. Ayrıca tuvalet ihtiyacı olmadan tuvalete gidilip zorlanmamalı, tuvalette çok uzun süre kalmamalı, uzun süreli ıkınılmamalıdır. Tuvalet sonrası hemoroitler dışarı çıkıyorsa elle içeri itilerek yerine konmalıdır. Sıcak su oturma banyosu rahatlatıcı ve yararlıdır.

Hemoroit ilaçla tedavi edilebilir mi?

Kremler, fitiller, ağrı kesici kremler hastalığı tedavi etmekten ziyade şikayetleri geçirmeye, hastayı rahatlatmaya, ferahlatmaya yöneliktir. Kortizonlu kremlerin çok uzun süre kullanılması sakıncalıdır. TIBBİ TEDAVİ İLE HEMOROİDİN TAMAMEN İYİLEŞMESİ, ORTADAN KALKMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Hemoroit ne zaman ameliyatla tedavi edilir?

Dördüncü derece hemoroitlerde ameliyatla tedavi gerekir.
Klasik hemoroit ameliyatında anestezi altında hemoroit dokusu kesilip çıkartılarak kalan yere dikiş konulur.
Ameliyat sonrası ağrı problemi oldukça fazladır. Tam şifa yaklaşık 3 haftayı bulur. Makatta darlık, dışkı veya gaz tutamama, akıntı riskleri az da olsa vardır.
Longo yönteminde ise özel bir aletle hemoroitlerin üst kısmındaki bölgeden çepe çevre halka şeklinde doku çıkartılır. Böylece sarkmış olan doku yukarı çekilmiş olur.

Anestezi altında uygulanır ve bir hafta içerisinde normal yaşama dönülür. Ameliyat sonrası ağrı yok denecek kadar azdır.

Ameliyatsız hemoroit tedavisi yapılabilir mi?

Hemoroit tedavisinde hastanede yatmadan, klinik şartlarında uygulanabilen yöntemler vardır. Bu yöntemler uygulandıkları yerde skar (nedbe) dokusu denilen iyileşme dokusu oluşturarak gevşek dokuyu zemine tespit etmek esasına dayanırlar.

Bu tedavilerin avantajı ayaktan klinik şartlarında, anestezisiz, ağrısız uygulanması ve hastanın günlük yaşamına devam edebilmesidir.Tedavi esnasında ağrı duyulmaz ve tedavi sonrası hasta yürüyerek ayrılır.

Skleroterapi: Hemoroidin çevresindeki dokuya ilaç enjeksiyonudur.

Band ligasyon: Hemoroit dokusunun dibine özel bir aletle lastik konularak boğulması ve dolaşımının bozularak dokunun düşmesi esasına dayanır.

İnfrared koagülasyon: Özel bir ışıkla hemoroit dokusunda pıhtılaşma ve büzüşme yaratarak etkili olur.

Surgitron: Hemoroitli bölgeye radyofrekans dalgası uygulanmasıdır. Kanama ve doku harabiyeti çok azdır. Özellikle dış hemoroitlerde kullanılır.

doktorsitesi.com