Prş02222018

Reflü Hastalığı

Mide reflüsü olarak bilinen gastro-özefageal reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması ile oluşur. Mide içeriği, belirgin derecede asittir. Aynı zamanda, mide içeriğinde hemen her zaman safra ve pankreas sıvıları da bulunur. Alkali özellikli olan safra ve pankreas sıvıları da mide asidi gibi yemek borusunun tahrişine neden olabilir. Reflü hastalığı, asitli ve/veya safralı mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun kendini asitten ve/veya safralı mide içeriğinden koruyamaması nedeniyle oluşur.

Devamını oku...

Kulakta Sıvı Toplanması

EFÜZYONLU OTİTİS MEDİA

Akut enfeksiyon bulguları olmaksızın sağlam kulak zarı arkasında orta kulak boşluğunda sıvı toplanması ile karakterize bir klinik tablodur. Bu hastalarda ateş, kızarıklık ve şiddetli kulak ağrısı gibi bulgular görülmez. Kulaktaki sıvı genellikle akut bir orta kulak iltihabını takiben ortaya çıkar. İltihabın yarattığı etkiyle genellikle östaki borusunda bir tıkanma meydana gelir. Orta kulakta zamanla bir negatif basınç ortaya çıkar. Bir sure sonra orta kulak mukozası salgı salgılayan bir değişime uğrayarak kulaktaki sıvının kalıcı olmasına neden olur. Orta kulak enfeksiyonları dışında barotravma, nazofarinks kanserleri, radyoterapi ve allerjide kulakta sıvı toplanmasına neden olabilir. Özellikle erişkinlerde tek taraflı kulakta sıvı toplanması durumu olduğunda hastada bir nazofarinks tümörünün varlığı mutlaka ekarte edilmelidir.

Devamını oku...

Pankreas Kanseri

Pankreas nedir?

Pankreas üst karın bölgemizde, mide alt ucunun arkasında, yatay düzlemde yerleşmiş bir organımızdır. İnsülin dahil bazı hormonlar salgılayarak yediğimiz gıdalardan alınan şekerin metabolizmasını düzenler. Ayrıca gıdaların sindirimini sağlayan enzim denilen sıvılar salgılar.

Pankreas kanseri nedir?

Devamını oku...

Çocuklarda Kalp Sağlığı

Çocuğunuzu Spora Yönlendirirken Kalp Sağlığından Emin Olun

Oğlunuzu hafta sonu yapılacak basketbol seçmelerine hazırlamayı planlıyor ya da kızınızı yüzme dersleri için ikna etmeye uğraşıyor olabilirsiniz. Anne baba olarak çocuğunuzun sağlıklı yaşaması için onu spora teşvik etmek istiyorsanız, çocuğunuzun kalp sağlığının buna elverişli olup olmadığını bilmeniz için gerekli kontrolleri yaptırmayı unutmamanız gerekir. Memorial Ataşehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Azmi Özler, çocuklarda ortaya çıkabilen kalp hastalıkları ve alınabilecek önlemler hakkında bilgi verdi.

Devamını oku...