Cu02222019

ECZACI VAZGEÇİLMEZDİR…

Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 

Eczacılığın 169. yılını kutluyoruz. Laboratuar bankalarında yapılan şuruplardan, gargaralardan kısacası her tür ilaçtan günümüz modern teknolojisine uzanan fabrikasyon müstahzarlarımıza. İlacın üretiminden, hastaya ulaşmasına kadar yaşanan döngüde varolan ve Hipokrat yemininin bir tarafı olan vazgeçilmezimiz eczacı.

 

Başınız ağrıdığında ya da hafif aksırık-öksürük ilk yaptığınız nedir diye düşünseniz, sanırım ilk akla gelen eczacınıza danışmak. Çat kapı girdiğiniz, dilinizin döndüğünce derdinizi anlattığınız, derdinize deva aradığınız eczacılar. Önceden randevunuz yoktur, sıra bekleme derdiniz yoktur, danışma ücretiniz yoktur. Karşınızda size bilgisiyle, birikimiyle, emeğiyle, özverisiyle geceli-gündüzlü hizmet eden en yakın ilaç ve sağlık danışmanınız vardır; ECZACINIZ. Ve bu iletişim öyle gider ki o bağ, o güven; eczanelerin Ayşe teyzeleri, Mehmet amcaları, Esma ablaları olur. Ve bir aile oluşur o çatı altında. Bu aileyi oluşturan en önemli etken güvendir, sıcak ilgidir, güler yüzdür, bilgidir, dertlere ve hastalıklara çözümdür. Ve o aile sevgidir, emektir, sunulanın verdiği mutlu etmişse aile bireylerini; mükafattır, derde deva olunduysa en büyük mutluluktur.

 

Eczacılık emek ister, sabır ister. Sürekli hasta ve hastalıkla iç içe olan eczacı, hastalarının iyileşmesini diler ve bunun için çalışır. “Hayy oğlum, Allah senden razı olsun, verdiğin ilaç ne iyi geldi; ağrım sızım kalmadı” diyen Fatma teyzeden “Eczacı hanım, bulamadığımız için verdiğiniz uğraşıyı unutamıyoruz, müteşekkiriz” diyen Ahmet Bey’lere, gece nöbette ateşlenen çocuğunun endişesiyle gelen annelere, yatağında sancıyla bekleyip acısı dinen babalara ulaştırabildiğimiz ağ mutluluğumuzdur, yorgunluğumuzu dinlendiren çay tadında keyfimizdir, bizi daha iyiye daha güzele motive edendir.

 

Eczacı, yalnızca ilaç sunan değildir, danışmandır. Sağlık danışmanı olduğu gibi kurulan samimi diyaloglar çerçevesinde aile sorunlarının, psikolojik problemlerin, hayata dair ne varsa danışılandır. Eczacı Türkiye’nin aydınıdır, halkın içindedir, sağduyuludur.

 

Dünya ve ülkemiz hızla değişiyor. Avrupa Birliği’ne uyum yasalarıyla beraber globalleşen dünyadan Türkiye olarak bizde payımıza düşeni alıyoruz ve sağlık sektörü bu anlamda en hızlı şekilde değişim ve dönüşüm gösteren, yeniden yapılandırılmaya çalışılan zincirin en önemli parçası. Eskiden laboratuarlarda yapılan ilaç sunulurken bugün otomasyon sistemiyle hastanın elindeki mevcut ilacı görebiliyoruz. Türkiye’nin değişen sağlık politikaları, ilaç ödeme kurumları ve sağlık uygulama tebliğleri ile eczacı çok zor dönemlerden geçmekte, maddi kayıplara ve hatta manevi kayıplara uğramakta ancak hastasının ilacını, sağlık hizmetini sunmakta ödün vermemektedir.

 

Amerika’da yapılan bir kamuoyu yoklamasında en güvenilir meslek eczacılık olmuştur. İnsanlığa hizmet eden eczacılık mesleği; insanın sadece sağlıklı yaşam hakkına hizmeti değil insanın insanca yaşamasına hizmet etmekten yola çıkar ve bu anlamda hissettiği güvenden güç alır.

Eczacı, toplumun vazgeçilmezidir. Daha aydınlık daha mutlu günlerde, her insanın hakkı diye düşündüğüm sağlıklı günlerde buluşmak dileğimle.

Esen kalın.Gönül dolusu sevgilerimle…