Cu02222019

2008 Yılı İlaç Alım Protokolü İmzalandı

Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 

Her yıl Sosyal Güvenlik Kurumları ile Türk Eczacılar Birliği (TEB) arasında sigortalı vatandaşlarımız eczanelerden ilaç alım koşullarını belirleyen protokol imzalanmaktadır. TEB ile SGK arasında imzalanıp 01.07.2007 tarihinde yürürlüğe giren protokol 01.07.2008 tarihinde sona ermekteydi. Ülke vatandaşının %90'nını ilgilendiren sigortalıların eczanelerden ilaç alma koşullarının belirlendiği “ 2008 Yılı İlaç Alma Protokolü” görüşmelerine ilgili heyetlerce 23.06.2008 tarihinde başlamış olup, 30.06.2008 akşamı sonuçlanmıştır.

09.07.2008 tarihi itibariyle imzalanan protokolün yürürlük tarihi 01.07.2008'dir. Her yıl Sosyal Güvenlik Kurumları ile Türk Eczacılar Birliği (TEB) arasında sigortalı vatandaşlarımız eczanelerden ilaç alım koşullarını belirleyen protokol imzalanmaktadır. TEB ile SGK arasında imzalanıp 01.07.2007 tarihinde yürürlüğe giren protokol 01.07.2008 tarihinde sona erfmekteydi. Ülke vatandaşının %90'nını ilgilendiren sigortalıların eczanelerden ilaç alma koşullarının belirlendiği “ 2008 Yılı İlaç Alma Protokolü” görüşmelerine ilgili heyetlerce 23.06.2008 tarihinde başlamış olup, 30.06.2008 akşamı sonuçlanmıştır. 09.07.2008 tarihi itibariyle imzalanan protokolün yürürlük tarihi 01.07.2008'dir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Sağlık Bakanı, SGK yetkilileri ile yapılan yoğun görüşmeler uzlaşamama ve en son bakanlar kuruluna konunun aktarılmasıyla nihayet imzalanıyor. Neydi günlerce tartışıla? Eczacı ne istiyordu? Günlerce yazılı ve görsel basında yer alan, halkımızın “acaba eczanemden yarın yine eskisi gibi ilacımı alabilecek miyim?” diye endişe taşıdığı ve merakla takip ettiği, TEB ile SGK yetkilileri, bakanlar arasında uzun pazarlıkları sürdüren konular neydi? Eczacı kamuya derdini anlatabildi mi?

Her ne koşulda olursa olsun hastasının ilaç ve sağlık hizmetinden ödün vermeyen eczacıların bu mücadele de; hastaların ilaca erişimini engelleyecek uygulamaları asla kabul etmeyeceklerinin altını çizerken hastalar eczacıyı ne kadar anlayabildi?

Biz eczacılar ne istedik?

Sağlık hizmetinin yaygın ve ulaşılabilir olmasının sağlayacak bir protokol istedik. Amacı; halkımıza çağdaş ilaç ve sağlık hizmeti vermek olan eczacının tüccar ya da finansör değil. Sağlık çalışanı eczanelerin ticarethane değil, sağlık danışma merkezi olduğunu unutulmamasını istedik.

Provizyon sistemi ile ilgili sıkıntılarımız, eczanelerimiz uzun sıralar ve bekleme süreleri olarak yansıyor. Bürokrasinin getirdiği yük ile uğraşmaktan hastalıklarımıza yeterli zamanı ayıramaz hale eldik. Hastalarımızı da sıkıntıya sokan bu uygulamaların sadeleştirilmesini, ilgili düzenlemelerin hasta yararı esas alınarak hazırlanmasını istedik.

2005 yılında SSK sigortalıların serbest eczanelerden ilaç ve eczacılık hizmeti alabilmesi adına yapılan protokol sonucu her türlü fedakârlığı yapan meslek grubu olarak biz eczacılar, ilaç firması ve SGK arasındaki ilişkinin eczacı üzerinden kurulması ve kamu kurum iskontolarının getirdiği yük ile yaşanılan ekonomik kayıplar, ödeme gecikmeleri, düşen kar marjları, haksız kamulaştırmalar, hiçbir bilgi vermeden yapılan kesintiler, daha fazla tahammülümüzün kalmadığı bürokrasi sonucu mesleğimizi yapamaz ya da zor şartlarda idame ettirebilir konuma geldik. Eczanelerimizin yaklaşık 1/3' ünün kapanma noktasına getiren düzenlemelerin tekrar gözden geçirilmesini istedik.

Eczacıdan sürekli taviz bekleyen tutumun devam etmesi halinde 24000 eczanenin benzer bir kaderi paylaşacağı ve hastalarımızın mağdur olacağı endişesinden hareketle protokol metinlerini cezai şartlarla doldurup eczacıyı, potansiyel suçlu olarak gösteren bir protokolü imzalamayacağımızı kamuoyuna ilan ettik.

Tüm bunlarla beraber yoğun görüşmelerin neticesinde ilaç hizmet sunumunun çerçevesini belirleyen protokol imzalandı. Nelerin değiştiğini, değişeceğini yaşanacak süreç daha iyi gösterecektir. Değişmeyen gerçek sudur ki; eczacı, toplum sağlığı için, hastalarının hakları için, sağlık ve ilaç hizmetlerinin çağdaş olması için, yarınlarda eczanelerimizin var olabilmesi için direnmiştir. Yarınlar hepimizin, sağlıklı ve mutlu yarınlarda görüşmek dileğimle…