Pz02172019

NÖBETİN GETİRDİKLERİ

Yine bir NÖBET! Saat 01.00 günün tatlı yorgunluğu üzerimde, gelip giden insanlar, arada bir duyduğum taşıt sesleri, buruk çay tadım ve yorgunluğumu alır diye düşündüğüm keyfe-keder yaktığım sigaram… Gece çok şeyleri düşündürür ve Nöbet… Şuan kim bilir çok evde ne acılar yaşanıyordur. ya da sevinçler… Ya hastane köşeleri, eczaneme gelen insanlar… Kimi umutsuz hastanın bekçisi kimi yeni gelen bebeğin ev sahibi… Kimi kollar yeni nefese kucağını açarken kimi ellerde kucağındakini kaybetmenin acısı…

Devamını oku...

Sağlıkta Dönüşümün Bedelini Hastalar, Eczacılar, Tabipler ve Özel Hastaneler Ödüyor!!!

Tedavi ve ilaç alımını belirleyen 2008 yılı Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği 1 Ekim’de yürürlüğe girdi. Bu tebliğ sağlık hizmetinden yararlanacak olan bütün vatandaşlarımızı yakından ilgilendiriyor. Reçete kısıtlamaları, hasta katılım payları, sevk zinciri, muayene ücretleri, özel hastanelerde yeni “ilave ücretler”, bazı hastalıklarda kullanılan ilaçların tedaviden çıkarılması gibi pek çok yeni düzenleme hem hastalar hem de sağlık hizmeti sunan özel hastane ve eczaneler açısından büyük sorunları da beraberinde getirmektedir.

Devamını oku...

ECZACI VAZGEÇİLMEZDİR…

Eczacılığın 169. yılını kutluyoruz. Laboratuar bankalarında yapılan şuruplardan, gargaralardan kısacası her tür ilaçtan günümüz modern teknolojisine uzanan fabrikasyon müstahzarlarımıza. İlacın üretiminden, hastaya ulaşmasına kadar yaşanan döngüde varolan ve Hipokrat yemininin bir tarafı olan vazgeçilmezimiz eczacı.

Devamını oku...

2008 Yılı İlaç Alım Protokolü İmzalandı

Her yıl Sosyal Güvenlik Kurumları ile Türk Eczacılar Birliği (TEB) arasında sigortalı vatandaşlarımız eczanelerden ilaç alım koşullarını belirleyen protokol imzalanmaktadır. TEB ile SGK arasında imzalanıp 01.07.2007 tarihinde yürürlüğe giren protokol 01.07.2008 tarihinde sona ermekteydi. Ülke vatandaşının %90'nını ilgilendiren sigortalıların eczanelerden ilaç alma koşullarının belirlendiği “ 2008 Yılı İlaç Alma Protokolü” görüşmelerine ilgili heyetlerce 23.06.2008 tarihinde başlamış olup, 30.06.2008 akşamı sonuçlanmıştır.

Devamını oku...