Pz02172019

ANTİDEPRESANLAR ve NÖROPLASTİSİTE

Her ne kadar bu grup ilaçların ismi antidepresan olsa da kullanım alanlarına ve yarattıkları olumlu etkilerine baktığımız zaman depresyon dışında diğer ruhsal, özellikle duygusal sorunların ele alınması ve tedavisinde de kullanıldıklarını görmekteyiz. Yaygın sıkıntılı durumlarda, panik ataklarda, değişik fobilerde, obsesif kompulsif bozuklukta, travma sonrası bozukluklarda ve yeme sorunlarında sıkça kullanılmaktadır.

Devamını oku...

AZGIN TEKE PSİKOLOJİSİ

Azgın Teke tanımı orta yaş sınırlarının içinde ve daha çok sonunda olan, önceki yıllarda sergilemediği kadar yoğun bir biçimde cinsel ilgi sergileyen erkekler için kullanılan bir terimdir.

Devamını oku...

Doğa İle Gelen Huzur ve Süs Bitkileri

Günümüzün kent yaşamında nüfus yoğunluğu hızla yükselmektedir. Bu artışın arkasında kent yaşamının getirdiği ekonomik kolaylıklar önemli yer tutmaktadır. Ekonomik refah kişilere birçok olanak sağlarken yoğun gerginlik ve sıkıntılara da yol açmaktadır:

Devamını oku...

H1N1 Gribi aşısının toplumsal psikolojik önemi

Ülkemizin yakın tarihinde toplum sağlığını tehdit eden bulaşıcı hastalık olarak 1970’lerin başında Kolera karşımıza çıkmıştı. Son yıllarda yaz aylarında özellikle kırsal bölgelerimizde kenelerle bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Hastalık gündemimize girdi.

Devamını oku...