Cu02222019

MENOPOZ VE KALP DAMAR HASTALIĞI RİSKİ

Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 

Kalp damar hastalıkları menopozdan önce daha az görülmektedir. Menopoz kadın-erkek eşitliğine! Hiç değilse kalp-damar hastalıkları açısından sosyal hayata bakarak önem vermektedir. Bunu kadınların kazanılmış zaferi olarak görmemelidir. Kalp-Damar hastalığı açısından erkeğin her dönemde olduğu gibi hastalık riskini omuzlamada da önde olduğunu göstermektedir.


Menopozdan sonra kalp-damar hastalığına yakalanma ölüm ve yaşam kısıtlanması açısından artmasına rağmen erkeği geçememektedir. Bu durum belkide kadınların belkide erkeklerden üstünlük taslama açısından nadir iddaada bulunmadıkları bir durumdur. Hatta bu durum kadınlarca kalp-damar hastalıklarının küçümsenmesine yol açmakla tanı ve tedavi açısından geç kalmalarına sebep olmaktadır. Oysa ABD’de yayınlanan bir çalışma gerçekleri ortaya koyma açısından bir örnektir. 50 yaşın üstündeki bütün Aamerikan kadınlarının %53’ü kalp damar hastası (koroner kalp hastalığı veya beyin damarlarında gelişen olay) hayatını kaybetmektedir. Bu oranın meme kanseri için %4, diğer bütün kanser çeşitleri için %18 olduğu düşünülürse gerçek koroner kalp damar hastalığı olduğu görülmektedir. Kadınların bunca avantajlarına rağmen kalp-damar hastalığı tanı ve tedavisindeki harcamaları erkeklerden daha yüksektir. Buda nerden çıktı demeyin. Hani kadın daha avantajlı idi diye sorabilirsiniz.

 

Buradaki çelişki kadınların başlangıçta sağladıkları 10 yıllık avantajdı. Erkeklerde kalp-damar hastalığı 40 yaşından sonra artmaya başlarken kadınlarda 50 yaş sonrası artmaya başlamaktadır. Yani kadınlar kendilerinden 10 yaş küçük erkeklerde aynı kalp-damar hastalığı riskini taşımaktadırlar. Kadınlar erkeklerden daha uzun yaşadıkları için nüfusta daha fazla yaşlı kadın bulunmakta, buda tanı ve tedavi giderlerini arttırmaktadır.

 

Kadınlarda kalp damar hastalığının geç başlaması hormonel nedenlere bağlanmaktadır. Kadınlarda menopozdan önceki dönemde salgılanan seks hormonları özellikle östrojen olduğuna inanılmaktadır. Ama kesin kanıtlar ortaya konulmamış, fakat faydalı etkileri kaçınılmazdır.

 

Bunlardan bir dahaki yazımda bahsedeceğim.

 

Eğer kadınların her şeyde eşitlik istemelerine rağmen yaratılıştaki bazı eşitsizliklerin kendileri için avantaj sağladığını bilmeleri açısından bir örnektir bu.

 

Yaratan neyi, nerede, ne şekilde koruyacağını, kime, ne zaman, nasıl eşitlik vereceğini bizden daha iyi bilmektedir.

 

Ne kadının köle, ne erkeğin egemen olmadığı bir dünyada yaşadığımızı araştırırsak buluruz.