Cu02222019

Mutluluk Çubuğu ve Ötesi

Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 

Erkek için, her yaşta cinsel yaşam çok önemlidir. İlişki problemi yaşayan bir erkek mutsuzdur. 60 yaşın altında olan erkeklerde iktidarsızlık nedeni yüzde doksan psikolojik nedenlere bağlıdır. 60 yaş üstü erkeklerde ise daha çok organik nedenlere bağlı iktidarsızlık söz konusudur.


Hangi yaşta olursa olsun, iktidarsızlık sorunu yaşayan erkek mutlaka üroloji uzmanı ile görüşmeli ve sorununun sebebini öğrenmelidir. Çünkü günümüzde iktidarsızlığın artık çaresi var.

Organik olmayan sorunlar ilaç ve psikoterapi ile tedavi edilmektedir.

Eğer iktidarsızlık başka yöntemlerle tedavi edilemiyorsa, son çare olarak ameliyatla penil protez yerleştirilir. Penil protez, penisin içerisine yerleştirilen, silikondan yapılmış iki adet silindir çubuktur.

Penisin üzerinden yapılan kesiden girilerek, sağ ve sol tarafa olmak üzere 2 adet protez yerleştirilir. Dışarıdan bakıldığında protez bulunduğu anlaşılmaz.

3 çeşit protez vardır:
1. Bükülebilir protezler:
Ortasından tel geçer. Böylece yukarı veya aşağı bükülebilir. Fazla parçalı olmadığından sık bozulmaz ve en az sorun yaratan tip protezlerdir. Kullanımı son derece basittir. Diğerlerinden daha ucuzdur. Ama devamlı sert halde kalması ve özellikle şort ya da mayo giyildiği zaman dışarıdan görüntüsü bazen rahatsız edici olabilir. Bir diğer tip bükülebilir protez çeşidi ise menteşeli olanlardır (Dura II). Bunların ortasında iç içe geçmiş mekanik küçük menteşeler bulunur ve büküldükleri zaman o pozisyonda kalırlar. Kullanımı kolay ve rahat bükülebilirler. Ama dirençleri daha zayıftır. Bazen ses yapabilir.

2. İki parçalı şişirilebilir (pompalı) protezler:
Bunların penis içine yerleştirilen silindir çubukları şişebilir özelliktedir. Skrotum(torba) içerisine konulan bir pompa yardımıyla şişirildiği zaman penis de sertleşir. Daha sonra hafif bir sıkma ile tekrar içi boşalarak penis inik pozisyonuna geçer. Böylece normal, fizyolojik şekle çok benzer bir kullanım gerçekleşir. İnik pozisyonda iken elbise dışından rahatsız edici bir görüntü vermediği için daha estetik kabul edilir. Ama fazla parçalı ve kompleks mekanizmaya sahip olması nedeniyle sık bozulabilir (hastaların ortalama %5’inde bozulma ortaya çıkar). Fiyatı en pahalı olan protez tipidir. Her hasta tarafından kolay kullanılamayabilir. Uygun hasta seçimi yapılmalıdır. Skrotum içindeki pompayı çalıştırırken bazen ciltte tahriş gelişebilir, ağrı olabilir.

3. Üç parçalı şişirilebilir (pompalı) protezler:
İki parçalılardan farklı olarak bir de içi su dolu depo kısmı bulunur ve mesanenin hemen yanına yerleştirilir. Pompası yine aynı şekilde çalıştırılır. Bunların su depoları silindir çubuklar üzerinde bulunmadığından ve daha büyük olduğu için protez aktive edildiğinde daha fazla ve sert şişebilir. Ancak, mekanik parça sayısı fazla olduğundan bozulma riski en fazla olanıdır. Kozmetik yönden çok uygundur. Fiyatı bükülebilir protezlerden daha fazladır.

Penil protez geri dönüşü olmayan bir uygulamadır. Yani, memnun olmadım ya da protezden önce daha iyiydim diyerek sonradan çıkarılmaz. Protez bozulduğunda veya enfekte olduğunda ya da delerek dışarı çıktığında protezin çıkarılması gerekir ve yerine yenisi takılır.

Eğer enfeksiyon çok fazla ise birkaç ay protez takılmaz, penisin içi iyice temizlendikten sonra takılır. Protez takılmasında en önemli husus, hastanın penisinin boyunun uzayacağı ümidine kapılmamasıdır. Çoğu hasta protezlerin penis boyunu uzatacağını sanır. Oysa penisin boyu normalde ne kadarsa, protez takıldıktan sonra da en fazla o kadar uzar.

Bazı durumlarda penisin içi ileri derecede yapışık olabilir. Böyle durumlarda ameliyat güç olur ve kısa boylu protez takılması gerekir. Ama değişik teknikler kullanılarak bu tip olgular bir problem teşkil etmezler. Özellikle ikinci ya da üçüncü kez değiştirilen protez olguları böyle seyredebilir.

Penil protez ameliyatları çok sık yapılmaktadır ve sonuçları oldukça iyidir. Hastaların büyük kısmı çok memnun olurlar. Eşlerin mutluluğu da oldukça fazladır. Özellikle önceden bilgilendirilmeleri hastaların ameliyat sonrasındaki beklentilerini belirleyerek, hasta memnuniyetini artırır. Protez takılmasından korkulmamalıdır.

Op. Dr. Bayhan USTA
Üroloji Uzmanı
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.