Pz02172019

Cinsel İstismara Uğramış Çocuk Nasıl Fark Edilir?

Cinsel istismarın tanınmasında fizik muayene önemli bir rol oynamaktadır. Ancak tek başına nadiren tanı koydurucudur. (Giardino ve Finkel, 2005) Çünkü olay okşama veya oral temas şeklinde olabilir ve istismarın herhangi bir fiziksel bulguya yol açmadığı sanılabilir. (Karan, 2001) Çocukluk çağı cinsel istismarları çoğu zaman hiç kimseye söylenmez.

Devamını oku...

Cinsel İstismar

1. BÖLÜM
“Küçükken büyük amcam ayıp yerlerime dokunurdu ve bundan hoşlanıp hoşlanmadığımı sorardı? Bense bunu oyun zannederdim; çünkü benden çok büyük bir yetişkin benim küçücük beynime bunun aramızda oynanan gizli bir oyun olduğunu empoze etmişti. Çok yıllar sonra eşimin bana her dokunuşunda bu ağır suçluluk duygusu altında ezildim; çünkü ben aslında kirli biriydim ve günahkardım. Bu olayı kimseyle paylaşamazdım. Bana ne derlerdi, yapmasaydın o zaman demezler miydi? Çok seneler sonra anladım ki aslında benim hiç suçum yokmuş; çünkü ben o zamanlar küçücük bir çocukmuşum. ” (7 yaşında yaşadığı taciz olayını hiç kimse ile paylaşamayan ve evlilik sorunları ile psikiyatriye başvuran 35 yaşındaki genç bir kadının itirafı)

Devamını oku...

Çocuk ve ergenlerde cinsel eğitim nasıl olmalı?

“Ben nasıl doğdum”
“Kızlar neden ayakta çişlerini yapamıyor”
“Neden benim pipim varda senin yok anne”
Soru listesi daha çok uzayabilir ve daha rahatsız bir hal alabilir. İşte tam bu noktada durup derin bir nefes almak ve panik olmamak en uygun yaklaşımdır.

Devamını oku...

Hayvan Sevgisinin Çocuk Ruh Sağlığına Etkileri

Çocuğunuzun sevgiyi tanımasında hayvanların da önemli bir etkisi vardır. Onun bir hayvana sahip olması, psikolojisinin gelişiminde de destekleyicidir. Sakinleşmesine, sosyalleşme-sine, dostluk kurmasına, sevgiyi yaşayıp daha sonra hayatında buna yer vermesine, sorumluluk almasına, yol açar. Hayvanlar çocuğun yaşamına doğumdan başlayarak oyuncaklarla girmektedir.

 

Devamını oku...