Pz02172019

Her gıdayı tüketmek sakıncalı olabilir.

ÇOK FAYDALI OLDUĞUNU BİLDİĞİMİZ KİMİ GIDALARI BAZI DURUMLARDA  TÜKETMEK SAKINCALI OLABİLİR

M.Ö. 400’lerde tıbbın babası Hipokrat ”Yedikleriniz ilacınız,ilacınız yedikleriniz olsun” demiştir.Sağlıklı bir yaşam sürmek,bazı hastalıkların önlenmesi veya tedavisi için insan yavrusunun sağlıklı büyüme ve gelişmesini sağlayan gıdaları bilinçli bir şekilde tüketmeliyiz.Kimi zaman bazı ilaçlarla  beraber tüketildiğinde,çok tüketildiğinde,2  gıda aynı anda tüketildiğinde vücuda zarar verici hal alabilir,gerekli yararlılık sağlanamayabilir.

Devamını oku...

Stres ve Beslenme

Stres, kişiyi tasalandıran, gücendiren, kuşkuya neden olan, umut ve beklentilerini engelleyen, insanda bezginlik ve hırçınlık güdülerini oluşturan bir durumdur. Stres sırasında adrenalin ve diğer stres hormonları artar. Kan şekeri yükselir, kalp çarpıntısı, kas gerilmesi, tansiyon yüksekliği oluşur ve özgüven duygusu azalır. Stresteki kişi, mutluluk hormonlarına daha çok gereksinim duyar.

Devamını oku...

Gebelikte Beslenme II

Dergimizin 3. Sayısında gebelikte beslenme önerileri konusuna başlangıç yapmıştık. Bu bilgileri www.sasev.com’un arşiv bölümüne girerek edinebilirsiniz. Bir toplumun geleceği sağlıklı bireylerin varlığı ile olasıdır. Sağlıklı bireylerin temeli, anne kar-nında belirlenmeye başlar. Yeterli ve dengeli beslenen annenin kendi ve bebeğinin sağlıklı olma olasılığı yüksektir. Gebelikte annenin beslenmesi ile: bebeğin doğum ağırlığı, beyin gelişimi ve sağlığı arasında sıkı bir ilişki vardır.

Devamını oku...

Gebelikte Yeterli ve Dengeli Beslenme Önerileri

*Vitaminlerin zengin kaynağı sebze ve meyveleri her öğünde düzenli olarak tüketiniz.

*Günde 1,5-2 litre su tüketiniz(8-10 bardak)

*Yemekleriniz mutlaka iyotlu tuz ile pişiriniz.Böylelikle bebeğiniz guatr ve zeka geriliğinden korumuş olursunuz.

Devamını oku...