JA Teline V - шаблон joomla Форекс
19
Sun, Jan
0 New Articles

Doğa İle Gelen Huzur ve Süs Bitkileri

Dr. Zafer ATASOY
YAZI stili

Günümüzün kent yaşamında nüfus yoğunluğu hızla yükselmektedir. Bu artışın arkasında kent yaşamının getirdiği ekonomik kolaylıklar önemli yer tutmaktadır. Ekonomik refah kişilere birçok olanak sağlarken yoğun gerginlik ve sıkıntılara da yol açmaktadır:

Kent yaşamının7 gün 24 saat kurallarla belirlenmiş özellikler içermesi gibi. Bu durum kent insanının ruhsal dengesini bozacak bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Artık kesin bir bilgi olarak modern kent yaşamının insan ruhsal dengesini bozduğunu biliyoruz. Modern kent yaşamı (trafik, ekonomik koşullar, şiddetli rekabet, vb…) stres kaynağı olarak olumsuz etkiler sunmaktadır. Kent yaşamından kopmakta zorlanan, kopamayan günümüz insanı aradığı huzur ve dinginliği bulmak için çeşitli arayışlar içine girmektedir.

Kendisine zarar veren kent yaşamına karşı, korunmak amaçlı, girişimlere yönelmektedir. İnsan bedeninin fizyolojik işleyişindeki denge ve uyum doğaldır, kendiliğindendir. İnsan hissettiği eksikleri gidermeğe yönelir. Örneğin susuz kalan kişi su ararken karnı acıkan da yiyecek aramaktadır. Ruhsal gereksinimlerimize karşı da iç dengemizi korumak amaçlı kendiliğinden davranışlar sergileriz. Bu davranışların başında gerginlik ve çatışma doğuran durumlardan uzaklaşmak gelir.

Kişinin aradığı huzur ve dinginliğe kolayca ulaşabileceği yerlerin başında doğa gelmektedir. Büyük bir denge içinde işleyen doğa bu dengesi ile rahatlatıcı özellikler sunar. Yapay olandan uzak ve huzurlu hissetmek için kent yaşamında bunalmış günümüz insanı her türlü fırsatta doğaya koşmaya başladı. Bu durum susuzluk çeken kişinin su araması kadar basit bir durumdur. Su nasıl susuzluğu giderir ve fizyolojik dengeleri sağlarsa doğa da ruhsal dengelerimizin sağlanmasında benzer bir rol oynar.

Doğaya ulaşmakta sıkıntı çeken birçok kişi için yapay da olsa yaşam alanlarında yarattıkları minik doğa alanı olarak süs bitkilerini görmek ve değerlendirmek olasıdır. Bakılan ve büyütülen süs bitkilerinin sergiledikleri gelişim, sundukları güzellikler insan ruhunu etkiler, okşar, huzur ve rahatlama sağlar. Bakılan bitkinin sergilediği değişiklikler insan ruh sağlığı için çok önemli olan iki eylemin gerçekleşmesini sağlar. Bilindiği üzere ruh sağlığı yerinde olan kişi seven ve üreten kişidir. Süs bitkileri ile uğraşan kişi bu eylemi ile çalışmış ve üretmiş olmakla birlikte sevgi gereksinimini de karşılamış olacaktır.