JA Teline V - шаблон joomla Форекс
24
Mon, Feb
0 New Articles

Her gıdayı tüketmek sakıncalı olabilir.

Diyetisyen Reyhan ŞENBAŞ
YAZI stili

ÇOK FAYDALI OLDUĞUNU BİLDİĞİMİZ KİMİ GIDALARI BAZI DURUMLARDA  TÜKETMEK SAKINCALI OLABİLİR

M.Ö. 400’lerde tıbbın babası Hipokrat ”Yedikleriniz ilacınız,ilacınız yedikleriniz olsun” demiştir.Sağlıklı bir yaşam sürmek,bazı hastalıkların önlenmesi veya tedavisi için insan yavrusunun sağlıklı büyüme ve gelişmesini sağlayan gıdaları bilinçli bir şekilde tüketmeliyiz.Kimi zaman bazı ilaçlarla  beraber tüketildiğinde,çok tüketildiğinde,2  gıda aynı anda tüketildiğinde vücuda zarar verici hal alabilir,gerekli yararlılık sağlanamayabilir.

Örnekler vermemiz gerekirse;

• Kötü kolesterolü düşürücü,kan şekerini-tansiyonu düzenleyici,bazı kanserlere karşı koruyucu,kabızlıkta tedavi edici,vücut rahatlatıcı,uyku düzensizliğini gideren,kalp kasının çalışmasını düzenleyen,karaciğerimizin dostu KEREVİZ ve ENGİNAR uzun süredir kan sulandırıcı(kumadin,warfain,asprin ve tabokan vb.)ilaçları kullananlar,safra kesesi taşı olanlar KEREVİZ’den uzak durmalıdır.Yine kan sulandırıcı ilaç kullananlar ENGİNAR’dan da uzak durmalıdır.

• Kuvvetli antioksidant,bağışıklık sistemini kuvvetlendirici prostat,göğüs,uterus,akciğer,pankreas kanserine karşı koruyucu ,spina bifida önleyici gıdalardan DOMATES-SALÇA-KETÇAP-DOMATES SOSU’ndan kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler uzak durmalıdır.

• Kalp kasının çalışmasına,bağışıklık sistemine,şeker rahatsızlığına,damar sertliğine,alzheimera karşı olumlu etkisi olan MANTAR içerdiği pürin adlı madde ürik aside dönüşmektedir.Eklem ve kaslarında ürik asit birikmiş GUT hastaları mantar tüketmemelidir.

• SOYA ve SOYALI GIDALAR erkek çocukların meme gelişimine olumsuz etki yapmaktadır,kızlarda adet düzensizliğine neden olmaktadır.Kemik erimesi,kansızlığı ve hipotroidi olanlar SOYA tüketmemelidir.Fast-foodcuların daha sağlıklı diye sundukları soyalı hamburgerin akıllıca bir seçim olmadığını görmekteyiz.Kemik ve kasların gelişmesi için gerekli tripsin soyada bulunmamaktadır.

• Antioksidant,kalp,kemik ve kas sağlığını koruyucu bağırsak ve prostat kanserini engelleyici,şeker düzenleyici,spina bifida riskini azaltıcı,kabızlık engelleyici,kötü kolesterolü düşürücü,detoks etkili PIRASA’yı süt,süt ürünleri,karaciğer ve yeşil yapraklı sebzelerle birlikte(yani kalsiyum ve demir yönünden zengin) tüketmeyelim.Hem pırasada bol miktarda bulunan manganezin emilimini engellememek hem de pırasadaki okzalatın kalsiyum ve demir minerallerini bağlayıp damar tıkanıklığı ve kireçlenmeye neden olmaması için pırasayı süt ve süt ürünleri ve karaciğer ile beraber tüketmeyelim.Safra kesesi taşı ve iltihabı ve böbrek yetmezliği olanlar çok az tüketmelidirler.

• PORTAKAL ve TURUNÇGİLLER’de kanser düşmanı limonen adlı madde bulunmaktadır.Kalp-damar hastalıklarına ve beyin kanamasına karşı şifa kaynağıdırlar.Tansiyon ve kolesterol ilacı kullanan kişiler GREYFURT ve GREYFURT SUYU tüketmemelidirler,ilacın etkisini bozmaktadır.Ancak bu olumsuz etki portakal,limon ve mandalinde bulunmamaktadır.

• Demirin içinde bulunan vitamin ve mineral tablet kullananlar;ERİK,PORTAKAL,AHUDUDU,ELMA,MOR SOĞAN,ÇİLEK,BÖĞÜRTLEN ve KAYISI’yı bu tabletleri aldıktan 1 veya 1,5 saat sonra tüketmelidirler(Demirin emilimini engellememek için).

• Diyabetli kişiler pişmiş havuç tüketmemelidirler.Pişmiş havuç kan şekerini yükseltebilir.Çiğ havucu aşırıya kaçmadan tüketebilirler.

• Detoks kaynağı,bağışıklık kuvvetlendirici,kolesterol düşürücü,alzheimer ve Parkinson önleyici,stres ve depresyon engelleyici,kemik ve kas erimesini ve eklem iltihaplanmasını engelleyici besin ÇİLEK’i besin alerjisi olanlarla safra kesesi ve böbrek yetmezliği olanlar tüketmemelidir.Kalsiyum tablet alanlar ilacı aldıktan birkaç saat sonra çileği tüketebilirler.Troid fonksiyonunu engelleyici goitrojen adlı hormon olan çileği hipotroidi olanlar tüketmemelidirler.

• KARNABAHAR,SOYA,SOYALI GIDALAR,BROKOLİ,BRÜKSEL LAHANASI,KABAK,TURP’ta goitrojen hormonunu içerir.Ancak pişirme ile bu olumsuz etkisi baskılanır.

• ALIÇ meyvesi yaprakları ve çiçekleri ile sağlığımızın yanındadır.Kalp hastalıkları,böbrek taşı ve iltihabı,ishal ve boğaz ağrısı sorununa iyi gelmektedir.

• Kalp krizi ve kanser riskini azaltan,kemiklerde erime ve kırılma riskini azaltan ÇAY’ı böbrek taşı olanlar daha az tüketmelidir.Kansızlık,demir eksikliği ve şeker düşüklüğü olanlar çay tüketmemelidir.

Bunlardan çıkan sonuç,bilinçli bir şekilde kendimize yararlı olan gıdaları uygun şekilde ve yerinde kullanmalıyız.

Sevgi ve sağlıkla kalın…