JA Teline V - шаблон joomla Форекс
24
Mon, Feb
0 New Articles

Stres ve Beslenme

Diyetisyen Reyhan ŞENBAŞ
YAZI stili

Stres, kişiyi tasalandıran, gücendiren, kuşkuya neden olan, umut ve beklentilerini engelleyen, insanda bezginlik ve hırçınlık güdülerini oluşturan bir durumdur. Stres sırasında adrenalin ve diğer stres hormonları artar. Kan şekeri yükselir, kalp çarpıntısı, kas gerilmesi, tansiyon yüksekliği oluşur ve özgüven duygusu azalır. Stresteki kişi, mutluluk hormonlarına daha çok gereksinim duyar.

Mutluluk veren serotonin hormonu elde etmenin en kestirme yolu da, hızlı şekerler sınıfına yoluna giren tatlı (kek, kurabiye, çikolata) ve alkolden geçer. Stres hormonları insulinin işini güçleştirmektedir. İnsulin daha çok salgılanıp kan şekerini düşürmekte ve açlık duygusuyla gıdaya yönelme olmaktadır. Stres anında alkol ve kafein tüketimi yapılan hataların en büyüğüdür. Böylece var olan stresimiz daha da artacaktır. Yediğimiz tatlı ise geçici bir rahatlama sağlayacaktır. Ancak kısır bir döngü oluşup, oburluk durumu ve şişmanlık ve de stres oluşacaktır. Stres sırasında yaptığımız iş ne kadar önemli ise de 15 dakika ara verelim.Yapacağımız 15 dakikalık yürüyüş ile tüm dokuların oksijen ihtiyacını karşılayacak ve salgılanan endorfin hormonu,gevşememize ve stresin azalmasına neden olacaktır veya bir dostumuzla sıkıntımızı paylaşarak rahatlayalım. Stres anında lüzumsuz atıştırmalardan vazgeçmek için kalbimizin sesini dinlediğimizde, kalbimiz atıştırma yaptığımızda kendimizi daha kötü hissedeceğimizi söyleyecektir. Stres sırasında sihirli bir beslenme modeli yok. Ancak önemli püf noktaları var. Sebzelerden; marul, maydanoz, Meyvelerden; muz, çilek Etlerden; tavuk, balık. Tüm sebze ve meyveler, ayrıştırılmamış undan yapılmış ekmek ve makarna, kuru baklagiller, ceviz,fındık, badem, ayçekirdeği, kabak çekirdeği, keten tohumu tercih edilmelidir. Rafine edilmiş karbonhidratlılar, özel işlem görmüş yiyecekler beyaz ekmek, beyaz pirinç şekerler, tatlılar çay, kahve, sigara, alkol uzak durmamız gereken yiyecek ve içeceklerdir.

DİYET SIRASINDA STRES

İster zayıfl ama, ister ağırlık kazanma diyet programlarında strese girmek kişiyi başarısızlığa ulaştırmaktadır. Yaptığı beslenme programına uyan egzersizlerini yapan kendine güvenen kişiler başarılı olmaktadır. Ancak başarılı olma konusunda strese giren, egzersizlerde aşırıya kaçanlarda salgılanan hormonlar (kortizol ve kortikotropin) vücut metabolizmasını olumsuz etkilemektedir. Kilo almak veya vermek konusunda kişi başarısız olup daha da strese girmekte ve kısır döngü oluşup kişi vazgeçmektedir. Strese girmeden diyetinizi uygulayabilmek için sizi zorlamayan size uygun diyet ve egzersiz programlarını edinmelisiniz. Bunun için sağlıklı bir beslenme programını; çalışma hayatınız, sosyal hayatınız, yemek alışkanlıklarınız göz önünde tutularak uzman bir kişi tarafından size hazırlanmalı. Uygun aralıklarla takibinizi yapılarak strese girmeden başarıya ulaşabilirsiniz. Diyet sırasında düzenli egzersiz yapınız. Kahvaltıdan asla vazgeçmeyiniz. Asla öğün atlamayınız, iyi uyuyun ve dinleniniz. İş dışında uğraşlar edinin. Kahve, sigara ve alkolden uzak durunuz.

Sevgi ve Sağlıkla Kalın .