JA Teline V - шаблон joomla Форекс
05
Sun, Apr
0 New Articles

Stres, kişiyi tasalandıran, gücendiren, kuşkuya neden olan, umut ve beklentilerini engelleyen, insanda bezginlik ve hırçınlık güdülerini oluşturan bir durumdur. Stres sırasında adrenalin ve diğer stres hormonları artar. Kan şekeri yükselir, kalp çarpıntısı, kas gerilmesi, tansiyon yüksekliği oluşur ve özgüven duygusu azalır. Stresteki kişi, mutluluk hormonlarına daha çok gereksinim duyar.

Dergimizin 3. Sayısında gebelikte beslenme önerileri konusuna başlangıç yapmıştık. Bu bilgileri www.sasev.com’un arşiv bölümüne girerek edinebilirsiniz. Bir toplumun geleceği sağlıklı bireylerin varlığı ile olasıdır. Sağlıklı bireylerin temeli, anne kar-nında belirlenmeye başlar. Yeterli ve dengeli beslenen annenin kendi ve bebeğinin sağlıklı olma olasılığı yüksektir. Gebelikte annenin beslenmesi ile: bebeğin doğum ağırlığı, beyin gelişimi ve sağlığı arasında sıkı bir ilişki vardır.

Sevgili okurlar, biliyoruz ki toplumların sağlıklı gelecekleri için temel, sağlıklı yetişmiş çocuklardır. 

Okul öncesi dönem yetişkinlik için temel birçok alışkanlığın geliştirildiği dönemdir. Bu dönemde çocuklarımızın yeterli ve dengeli beslenmelerini ve bu konuda eğitilmelerini sağlamamız çok önemli küçüklüklerinde doğru alışkanlıklar edinmemiş kişilerin yetişkinliklerinde bu alışkanlıklarından kurtulması zordur.

Sevgili hanımlar, ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelen ŞİŞMANLIK, salgın bir hastalık halini almıştır. Şişmanlık, sadece seker, kalp-damar hastalıkları ve tansiyon yüksekliğine neden olmakla kalmayıp, yaşam kalitesini düşürüp, yaşam süresini de kısaltmaktadır.