JA Teline V - шаблон joomla Форекс
27
Mon, Jan
0 New Articles

Doktor Yok Mu?

Dr. Bayhan USTA
YAZI stili

Birisinin ne zaman sağlığı tehlikeye düşse, etrafındaki kişilerin feryadı duyulur; 

Doktor yok mu, doktor!

Son 10 – 15 yıla kadar, doktorlar hiçbir karşılık beklemeden bu sese doğru koştular. 

Şartlar ne olursa olsun ellerinden gelen yardımı vermeye çalıştılar. Çünkü , hocaları, şefleri ve halk bu vebali sırtlarına yüklemişti. Onlarda bu hizmeti vermekle kendilerini yükümlü görüyorlardı.

Bu sorumluluk duygusu, mezuniyet sırasında yapılan Hipokrat yemini ile pekiştirilmiş ise de, esas olan vicdani mesuliyet duygusu hep ön planda olmuştur.

Hastalar tarafından yerli yersiz olarak bu yemin doktorlara çok sık olarak hatırlatılmaktadır. İnsanlar, diğer meslek sahiplerinden, ödedikleri bedel kadar hizmet almayı bekledikleri halde, doktorlardan hep fedakarlık ve sınırsız özveri beklemektedir.

Zengin olsun, fakir olsun, doktorların her an ve hiçbir bedel talep etmeden hizmetlerinde olmalarını, kendileri için bir hak olarak görmektedirler.

Doktorlar, insanların bu beklentilerinden hiç rahatsız olmadılar. Onlara gösterilen saygı, bir ev, bir araba ve çocuklarına iyi bir eğitim sağlayacak kadar maddi imkan fazlasıyla yeterli oluyordu.

Ta ki;

Paranın, eğitim ve kariyerin önüne geçtiği son on, on beş yıla kadar böyle devam etti.

Üzerine siyasilerin baskıları da eklenip, birkaç sorumsuz doktorun yaptıkları medyada linç etme boyutuna taşınınca, hekimlik mesleğinin itibarı yerle bir edildi.

Devlet ise doktorları, hak etmedikleri parayı kazanan, hastanın sağlığını değil çıkarını düşünen insanlar olarak topluma her fırsatta lanse etti.

Doktorlar artık, ister devlet memuru olarak çalışsın, ister özel sektörde çalışsın, mutsuz ve kendilerini sıradan meslek sahibi olarak görmektedir.

Hekimlik bu noktaya gelmemeliydi.

Çünkü hekimlik, fedakarlık ister, vicdan ister, sabır ister. Bu özellikleri taşımayan birisinin, insan sağlığı için ne kadar faydalı olacağını kimse bilemez.

“Ne kadar para, o kadar hizmet” der, çekilir kenara.

Bu son, eğitimsiz toplumlarda, tüm meslekler için, sanatçılar için, yazarlar için kaçınılmaz sondur. 

Doktorluk mesleği ve sağlık yatağa düşmüştür.

Kurtaracak doktor yok mu, doktor!

Dr. Bayhan USTA

dr.bayhanusta@hotmail.com