JA Teline V - шаблон joomla Форекс
27
Mon, Jan
0 New Articles

Stres, pek çoğumuzun bildiği gibi, bizi zorlayan, kısıtlayan ve engelleyen olaylar, durumlar karşısında verdiğimiz tepkilerin tümüdür. Birçok insanın düşündüğü gibi sadece üzerimizde hissettiğimiz baskı ve gerginlikle sınırlı değildir. 

Kadın erkek ilişkilerinde “surat asma” davranışı, sık yaşanan tutum biçimlerinden biridir. Surat asma, bu davranışı sergileyen kişiler tarafından öfkenin bir tezahürü olarak yorumlanır. Bu yorum yanlış bir yorumdur ve bu yanlışlık kişinin bu tutumunu değiştirmesine de engel olmaktadır. Surat asmak kızgınlık, öfke yansıması değildir. Öfke, kızgınlık kişide o an yaşananlar neticesinde ortaya çıkan bir “duygusal tepkidir”. Kızgınlık, karşıdaki kişinin zarar vermesine karşılık o anda ortaya çıkan “duygusal ve fiziksel bir tepkidir”. Öfke, anlık bir duygusal tepkidir. Bazen birkaç dakika bazen birkaç saat sürer...

İlk gece sendromu?

Evliliğin ilk gecesi erkeklerde ve kadınlarda farklı sorunlara yol açıyor. Erkeklerde aşırı stres, gerginlik ve heyecandan kaynaklanan “sertleşme sorunu”, “erken boşalma” gibi problemler ortaya çıkarken, kadınlarda, cinsel organın kasılıp kapanması(vajinusmus) ve ilişkiyi engellemesi, acı çekmekten korkup erkeği itme, cinsel ilişkiden kaçınma gibi psikolojik sorunlar ortaya çıkıyor.

Vajinusmus nedir? 

Stres, diğer deyimiyle gerginlik...Konumuz olan stresse, süreğen gerginlik. Stresi anlayabilmek için, gerginlik kavramını irdelemek gerekir. Neden gerildiğimizi, neyin bizi gerdiğini anlamak gerekir. Gerginlik, bir dikkat durumudur. Olumsuz, bizi rahatsız edecek bir olaya karşı savunma geliştirmemiz, alarm haline geçmemizdir. Psikolojik olarak yorumlarsak; bir endişe durumudur. Stresten bahsederken, aslında “sürekli gerginlikten” bahsediyoruz.

Kız çocuğu toplum içindeki davranışlarıyla sadece kendisi için değil ailesi için de sorumludur. Olumsuz, kötü davranışlarını hem kendisi hem de ailesi için sınırlamalıdır. Yaptığı olumsuz davranışların bedeli sadece yaptığı hata kadar değildir ve alacağı karşılık bu kadar olmayacaktır.