JA Teline V - шаблон joomla Форекс
27
Mon, Jan
0 New Articles
×

Mesaj

fsockopen(): unable to connect to ssl://query.yahooapis.com:443 (php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known)

Top Stories

Stres, pek çoğumuzun bildiği gibi, bizi zorlayan, kısıtlayan ve engelleyen olaylar, durumlar karşısında verdiğimiz tepkilerin tümüdür. Birçok insanın düşündüğü gibi sadece üzerimizde hissettiğimiz baskı ve gerginlikle sınırlı değildir. 

Yıllardır bastırılmışlığımız var bu konuda. Modern hayata uyum sürecinde attığımız hızlı adımlar bir sarhoşluk duygusunu da beraberinde getirdi.

17 ağustos depreminin önemli sorunlarından biri de deprem sonrasında ortaya çıkmıştı. Deprem olmuş, binalar yıkılmıştı. Enkaz altından çıkarılan ölüler, hastalar hastane önüne yığılmıştı…

Çocuklarımızın okulda, sokakta sağlıklı beslenmedikleri potansiyel hasta adayı oldukları hepimizin malumu.Okul kantinlerine yönelik düzenlemeler bu konuda bizleri ümitlendiriyor. Ailelerin de, bakanlıkların aldığı bu kararlara uyma konusunda hassas olmaları ve çocukları sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirmeleri gerekiyor. 

Amerika’ nın tıbbi fetva kurumu FDA, bizde nişasta bazlı şeker olarak da bilinen “yüksek früktozlu mısır şurubu” (YFMŞ) tabirinin değiştirilmesi isteğini reddederek çok önemli bir karara imza atmış oldu. 

USA’ nın bir numaralı kaymaklı kurabiyesi Oreo’ nun farelerde yapılan deneylerde “kokain ve morfin gibi bağımlılık yaptığı” gösterildi. 
Oreo yenmesiyle, beynin “nukleus akkumbens” adıyla bilinen “haz merkezinde” kokain ve morfin alınmasındakine oranla daha fazla nöronun yani sinir hücresinin aktive olduğu belirlendi.

Sertleşme sorunu basit olarak doktorların cinsel performans için yeterli olan sertleşme seviyesini sağlayamama  veya bu sertliği koruyamama durumu için kullandıkları klinik bir terimdir. Üç ayı aşkın bir süre ,bir insanın cinsellikle ilgili arzu duyup ilişkiye girmek için yeterince sertleşme elde edememesi durumuna sertleşme sorunu adı verilir. Yani hayatının belirli bir döneminde tek bir kez başarısız olan insanın hemen doktora koşması gerekmemektedir. 

Birisinin ne zaman sağlığı tehlikeye düşse, etrafındaki kişilerin feryadı duyulur; 

Doktor yok mu, doktor!

Erkek için, her yaşta cinsel yaşam çok önemlidir. İlişki problemi yaşayan bir erkek mutsuzdur. 60 yaşın altında olan erkeklerde iktidarsızlık nedeni yüzde doksan psikolojik nedenlere bağlıdır. 60 yaş üstü erkeklerde ise daha çok organik nedenlere bağlı iktidarsızlık söz konusudur.

Stres, kişiyi tasalandıran, gücendiren, kuşkuya neden olan, umut ve beklentilerini engelleyen, insanda bezginlik ve hırçınlık güdülerini oluşturan bir durumdur. Stres sırasında adrenalin ve diğer stres hormonları artar. Kan şekeri yükselir, kalp çarpıntısı, kas gerilmesi, tansiyon yüksekliği oluşur ve özgüven duygusu azalır. Stresteki kişi, mutluluk hormonlarına daha çok gereksinim duyar.

Dergimizin 3. Sayısında gebelikte beslenme önerileri konusuna başlangıç yapmıştık. Bu bilgileri www.sasev.com’un arşiv bölümüne girerek edinebilirsiniz. Bir toplumun geleceği sağlıklı bireylerin varlığı ile olasıdır. Sağlıklı bireylerin temeli, anne kar-nında belirlenmeye başlar. Yeterli ve dengeli beslenen annenin kendi ve bebeğinin sağlıklı olma olasılığı yüksektir. Gebelikte annenin beslenmesi ile: bebeğin doğum ağırlığı, beyin gelişimi ve sağlığı arasında sıkı bir ilişki vardır.

*Vitaminlerin zengin kaynağı sebze ve meyveleri her öğünde düzenli olarak tüketiniz.

*Günde 1,5-2 litre su tüketiniz(8-10 bardak)