JA Teline V - шаблон joomla Форекс
19
Wed, Feb
0 New Articles

Obezite mi depresyondan, depresyon mu obeziteden çıkıyor?

Obezite
YAZI stili

Obez insanların sayıları gün geçtikçe artıyor. Küresel bir hastalık haline gelen obezite, başka hastalıklara da yol açıyor. Peki obezite depresyona neden olabilir mi?

Obez insanların sayıları gün geçtikçe artıyor. Bu bireyler sadece fazla kiloları ile değil, obezitenin yol açtığı birçok rahatsızlık ile de baş ediyor. Araştırmacılara göre, fazla kilolu olmak depresyonla birlikte gelebiliyor.

Önceki araştırmalar obezite sorunu olan kişilerin depresyona girme riskinin daha fazla olduğu sonucuna varmış olsa da, depresyon mu kilo artışına yol açıyor yoksa kilo artışı mı depresyona sorusu cevapsız kalmıştı. Obezite ile birlikte gelen depresyonun daha ziyade psijolojik nedenlere bağlı olduğu düşünülüyordu.

Kadınlarda risk daha fazla

Bu konuda yapılan en geniş çaplı çalışmalardan olan ve International Journal of Epidemiology dergisinde yayınlanan bir araştırmada uzmanlar, kişinin boyunun kilosuna oranını gösteren “vücut kitle indeksi” değerinin yüksek olmasına neden olan bir genetik varyasyonunu aynı zamanda depresyona da neden olabileceğini ortaya koydu. Obezite ihtimalini artıran bu genetik duruma bağlı depresyon riski kadınlarda erkeklerden daha fazla.

Fazla kilo depresyona neden oluyor

Uluslararası Epidemiyoloji Dergisinde yazanlara göre, 2006-2010 arasında araştırmaya katılan 37 ve 73 yaş aralığındaki 500 bin gönüllünün verileri toplandı. Toplanan veriler (Biobank), Birleşik Krallık ve Avusturalya’dan araştırmacılar tarafından incelendi. 

Araştırma ekibi depresyonda olduğu kesin olan 49 bin kişi belirledi. Aynı zamanda ekip, genel olarak yüksek BMI değerine sahip kişilerin depresyona girme riskinin daha fazla olduğunu, genetik olarak obezite yatkınlığının depresyonla ilişkilendirildiğini ve bu etkinin kadınlarda, erkeklerden daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Yaş ve cinsiyet unsurlarını da göz önünde bulundurarak, 73 genetik varyasyona odaklanarak yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, her 4,7 puanlık BMI artışında genel olarak depresyona girme olasılığı erkeklerde %18, kadınlarda ise %23 arttı. Bu sonuç obezite riskinin beraberinde depresyon riskini de getirdiğini gösterdi.

sabah.com.tr