JA Teline V - шаблон joomla Форекс

Usta Kalem İle YAZADURMAK

Okulumuz Özel Enka Anadolu Lisesinin dördüncü kez düzenlediği “Yazadurmak” öykü şiir yarışmasıyla, Marmara Bölgesindeki lise öğrencilerini şiir ve öykü ekseninde bir araya getirdi. Toplam 34 okuldan 37 öykü ve 39 şiirin katıldığı yarışmamız 07.04.2011 tarihinde gerçekleştirildi.

Bu gece uyumak, dedeme yoğurt yedirmekten daha zor! Annemin “Bir gece de uyumayalım, ne çıkar?” demesi şu demek oluyor; “Bak çocuğum, dedenin alnı var ya.”
- Evet,var.
- Balkondaki pilav tencerelerinden daha soğuk. Onu ısıtmadan, uyuyamayız.

Bunun üzerine, “Pilavı mı? diye sormadım elbet.”diyor öykü alanında birinci olan finalist 

Ayşenur Gülsüm Tuna.

Finalistlerin, velilerin ve öğretmenlerin katılımıyla saat 11.00 da başlayan programımız  yarışmamızın sürecini anlatan ‘Bir yarışma Serüveni Filmi’ ile devam etti. Protokol konuşmalarının ardından jüri üyelerinin tanıtım filmi izlenildi ve dünyaca ünlü yaşayan usta kalemin sahneye çıkarak paylaşımlarda bulunmasıyla bütün nefesler tutuldu. Öğrencilerimizden sorular alan Yaşar Kemal, sorular paralelinde hayat hikâyesini ve anılarını bizimle paylaştı.

Öğrenci arkadaşlarımızın muhteşem seslerinden doyumsuz bir dinletinin ardından yarışmamızın en heyecanlı bölümü olan ödül ve sertifika töreni başladı. Öncelikle tüm finalistlerimize sertifikaları takdim edildi. Bu süreçte finalistlerin kalp atışlarının hızlanmış, solukları tam anlamıyla kesilmişti. Finalistlerimiz ödüllerini jüri üyelerimiz olan Necati Mert, ,Murat Taş, Ercan Yılmaz ve Yaşar Kemal’den aldılar. Okul öğrencilerimizin hazırladığı dans gösterisi ile programımız son bulurken, yemek ardından yapılan kokteylde tüm finalistler ve jüri üyeleri paylaşım için bir arada bulundular. Yaşar Kemal ile konuşma fırsatı yakalayan öğrenciler, kitaplarını da imzalatarak usta kalemin elinden iz bırakan bir imza almış oldular.

Katılımcı okullardan Tan Okuları anı defterine şunları yazmış;

“Merhaba Enka’nın Sevgili öğrencileri, öğretmenleri Böyle bir yarışmaya ev sahipliği yaptığınız için sizi kutluyoruz.Hele Yaşar Kemal gibi bir dev kalem ile bizi buluşturduğunuz için ayrıca teşekkür ediyoruz. Yaptığınız güzellikler hep ‘süredursun’.

“ Ekim ayında başlayan başvurular ocak ayında sona erdi. Önce tüm eserler ön eleme jüri üyeleri tarafından okunarak ana jüriye gidecek olan eserler belirlendi.Ana jüri değerlendirmesi tamamlandıktan sonra 25 Şubat 2011’de İstanbul’da hem ana jüri hem de ön eleme jüri üyelerinin katıldığı değerlendirme toplantısında sonuçlar belirlendi. Tüm finalistler ve jüri üyeleri 7 Nisan Perşembe günü Adapazarı Özel Enka Anadolu Lisesi’nde edebiyat çatısı altında buluştu.

Yarışmaya katılan tüm okulları ve yazarları kutluyor,bundan sonraki yıllarda tekrar buluşmayı diliyoruz.

IV. Yazadurmak yarışması şiir birincimiz Özkan Dursun’un sözleriyle veda ediyoruz sizlere. Seneye görüşmek üzere…

“…oysa kimse gelmezdi. gelseydi. Sevdiğimi söylerdim. Allah eskimezdi”

Kültür Edebiyat Kulübü görevli öğrencileri:
Pınar Erdağ, Ayşe İlbakan, Gizem Kayar, Senem Kayar
Fotoğraflar: Engin Başkurt