JA Teline V - шаблон joomla Форекс

Bir Üstadın Anısına…

Kağıda düşen bu kelimeler bir üstada bitmeyecek olan vefa borcunun ilk ödemelerindendir.

HÜSNÜ Gürsel.. Ulusal Fotoğraf sanatçısı… He zaman övünçle söylediği emekli resim öğretmeni kimliği ve yaşamıyla etrafındaki insanlara örnek olan bir yaşam koçu…


İnsan ilişkilerinin ve duygularını nezaket erdemiyle yoğuran Hüsnü Gürsel sevgi ve saygı dolu dünyasıyla ışık saçmıştır. Diyaloglarınızda oldukça dikkatli olmak zorunda kalırdınız. Zira karşınızda sözlerine ‘efendim.., estağfurullah gibi kelimelerle başlayan bir beyefendi vardı. Bu kendisine ait en önemli konuşma vurgusuydu…

Sıkça birlikte çıkmış olduğum fotoğraf gezilerinde dağdaki çoban ile vali’ ye hitabının aynı olduğuna defalarca şahit olmuşumdur. İnsan ayrımı yapmadan herkese aynı mesafede durmayı başaran, çocukla çocuk olan mümtaz bir kişilikti.

Hocamızı 22 Nisan 2009 yılında kaybettik. Cennet mekanı olsun. Bıraktıkları gelecek kuşaklara ışığını yaymamız için yeterli olacaktır. Ne mutlu bizlere…

50 seneyi aşarak ışığın peşinde geçen yaşamı, tercihi olan belgesel fotoğraf arşivi ve hafızası inanılmaz boyuttaydı. Hayranı olduğu vatanın hemen hemen her noktasında deklanşörünün sesi vardır. El sanatları… Kapı Tokmakları… Meydan Larousse gibi çalışmalar sanatının seviyesi hakkında yalnızca ipucu olmaktadır. Basılan kitapları, Sayısız ödüllerin, Jüri üyeliklerinin müdavimi olmuştur.

Hocam fotoğraf tarzımın, bakış açımın ve çalışma disiplinimin mimarıdır. Fotoğraflarını çekerken aceleci davranmadan, mutlaka tripod kullanarak çekimlerini yapardı. Önceliği kompozisyon kurgusu, yerleştirme duygusu ile ışık bilgisi sanatın en belirgin özelliği olmuştur.

Hocamız Sakarya Güzel Sanatlar Derneğinin (1994) onur üyesidir. Vefat yıldönümünde geleneksel olarak yapmış olduğumuz ulusal pul sergilerinin bünyesinde 2 adet Hüsnü Gürsel Pulu bastırarak Filatelistlerin arşivinde yerini almasını sağladık. Ayrıca yakın zamanda Hüsnü Gürsel Anısına Ulusal fotoğraf yarışması düzenliyoruz.

Dar satır aralarına ve kelimelerle anlatımı mümkün olmayan bu mümtaz şahsiyeti, fotoğraf üstadını her zaman sevgi, saygı ve özlemle anarak ışığın yolculuğuna devamını sağlayacağız.