JA Teline V - шаблон joomla Форекс

Yapılan her yolculuk bir kendini bulma serüvenidir aslında. Her kopuşsa bizi kendimizle yüzleştiren bir bütünleşme hikayesidir. Ancak kim kaçabilmiş ki kendinden? Gezginler bunu bilir, ancak yine de kaçtığını sanır: “Damarım attıkça, canım bedenimde oldukça kaçmaktayım.*”

 • Yazı ve Fotoğraflar:
 • Dr. Ahsev BALİÇ

• Sizi rahatsız eden bir şey varsa bunun ne olduğunu bulun ve bununla başa çıkın.

 • Akıl Oyunları Michael POWELL

Benim bir elmam vardı, sana verdim. Senin bir elman vardı, bana verdin. Her ikimizin de birer elması var. Benim bir bilgim vardı, sana verdim; senin bir bilgin vardı, bana verdin. Şimdi her ikimizin de ikişer bilgisi var. İşte bütün bu bilgilerin saklandığı yer beynimiz.

 • Ecz. Hülya Yücel CİNDİOĞLU
 • hulya_yucel54@hotmail.com

Konunun başlığı ürpertici gelebilir. Vücudumuzun temel yapı taşlarından biri olan kolesterol, memeliler için hayati derecede öneme sahip bir moleküldür. Öyle ki kolesterol olmasaydı yaşantının devamı mümkün olmayacaktı. Erkek ve dişi üreme hormonları, steroid hormonları, kemiklerimizin gelişiminde rol oynayan D vitamini, yağların sindiriminde görevli safra asitleri kolesterol kullanılarak yapılır. Kolesterol, hücre zarlarının inşası ve bakımı için gereklidir. A, E, K vitaminlerinin metabolizmasında, sinir hücrelerinin bağlantı yerlerinde ve bağışıklık sistemi hücrelerinin işlevinde, hücre zarının yapısına etki sonucu hücre sinyal iletim sistemi ve iyon geçirgenliklerinde önemli rol oynarlar.

 • Dr. Mehmet FIRAT
 • İç Hastalıkları Uzmanı

Tarama, Tanı ve Tedavi Hakkında Merak Edilenler

Kolesterol hedefleri hangi verilere dayanarak belirlenmektedir?

 • Doç. Dr. Mine Durusu TANRIÖVER
 • Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Genel Dahiliye Ünitesi

“Meselesi olmayan hayat faydasız hayattır.”
1938 yılıydı. Türkiye’den dayısının düğünü için gittiği Kosova’da, kendi başındaki ortaokul şapkasını düzeltiyordu. Gramofondan verilen “Anam olasan Ömer babam olasan Ömer” türküsü bahçeyi dolduruyor; herkes coşku ve mutluluk içindeyken bizim Enver’imiz kedinin peşinden koşan kardeşine bakıp, uzun yol yorgunluğunu atmaya çalışıyordu. Her şey güzel gitti, düğün bitti. Kosova’dan Türkiye’ye dönüş zamanı gelince İkinci Dünya Savaşı’nın işaretleri arttı, sınırlar kapandı. Murat Hüdavendigâr  diyarında, dedesinin dizi dibinde, mecburi dizüstü eğitimi başladı. Bulutlu ama uzak, hasret içeren; ancak çoğunlukla çözümleyici düşüncelerini temellendirerek geçen bir eğitim süreci…

 • Dr. İsmail Hakkı BALİÇ
 • ismailhakkibalic@hotmail.com

İsteklerimiz gerçekleşmediğinde, genellikle farkında olmadığımız ikinci bir isteğimiz daha vardır. Bu ikinci istek, kesinlikle birinci isteğimizin aleyhine çalışıyordur, hem de daha büyük bir güç ve istikrarla. Bu istek muhtemelen şüphe ya da başka bir derin inanç kılığında gizlenmiştir. Engelleyici bu inançların bir çoğu aslında biz kaynaklı değildir.

Bu, güçlü bir problem çözme yada yeni fikirler üretme yöntemidir. Bu yöntem sizi iki kelime gelişi güzel kelime, fikir ya da resim arasında bir bağlantı kurarak bir problemin çözümünü bulmaya zorlar. Aynı zamanda, mantık bulmacaları ve beyin jimnastiği yaptıran eğlenceli problemler için de mükemmel bir egzersizdir.

 • Akıl Oyunları Michael POWELL

Erektil disfonksiyon(sertleşme bozukluğu) kısaca, bir erkeğin en az 6 ay süre ile cinsel ilişki için yeterli penis sertleşmesini sağlayamama ve/veya sağlasa bile sürdürmede yetersiz kalma durumu olarak tanımlanmaktadır. Bu durum yaşam kalitesi ve genel sağlığı etkileyebilmekte ve sıklıkla da birden fazla faktöre bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Organik ve / veya psikolojik kökenli olabilir. Gençlerde psikolojik nedenler daha ön planda iken yaşlılarda ise organik nedenler daha ön plandadır. Geniş bir sistemik(tüm vücudu etkileyen) hastalık grubu erektil disfonksiyona neden olabilmektedir.

 • Dr.İbrahim Orkunt AYAZ
 • Medical Park Bahçelievler Hastanesi

Çocuklar ergenliğe geçerken birçok bedensel değişim yaşar. Bu geçiş sürecinde erkek çocukların sesleri çocuksu ince sesten, erkeksi kalın sese dönüşür. Ancak, bazı erkek çocuklar bu değişim sürecini tamamlayamaz. Mutasyonel falsetto olarak nitelendirilen bu durum sesin kalınlaşamayıp ince kalması halidir. Vokal foldlarda(ses tellerinde) yapı ve işlev bakımından bir sorun yoktur.

 • Op. Dr. İlker TÖRAL
 • KBB & Baş ve Boyun Cerrahisi & Ses ve Ses Hastalıkları Uzmanı

GÜLDEM BERKMAN

Novartis Türkiye Genel Müdürü

DÜNYACA ÜNLÜ BİR İLAÇ FİRMASININ TÜRKİYE MÜDÜRÜSÜNÜZ. BAYANLARIN KİŞİSEL YETENEKLERİNİ AÇIĞA ÇIKARARAK ERKEKLERİN ERİŞEMEYEBİLECEĞİ BAŞARILARA İMZA ATABİLECEĞİNE GÜZEL BİR ÖRNEKSİNİZ. BU BAŞARI ÖYKÜSÜNÜN TEMELİ NEDİR VE GELİŞİMİ NASIL OLMUŞTUR?

Bizim evde kalemtraş yoktu, alınmazdı. Bütün çocuklar gibi ben de, küt uçlu kalemlerle, bastıra bastıra satır atlayarak yazmayı öğrendim. Dedem kurşun kalemlerimizi çakıyla yontar, kırılmasın tükenmesin diye asla ucunu sivriltmezdi.

 • Adnan BORAZANCIOĞLU
 • adnanborazanci@hotmail.com