Cu02222019

Kullanan ruh hastası sayılacak

Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 

İnternet bağımlılığı, yalan söylemeye eğilimini artırırken, başka bağımlılıklara da davetiye çıkarabilir.

 

Bilgisayar ve internet kullanımının bilgiye hızlı erişimin sağlanması başta olmak üzere birçok alanda önemli avantajlar sunduğunu dile getiren Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Ali Bozkurt, zamanla gereksinim dışında kullanımın söz konusu olmaya başladığını ifade etti.

Prof. Dr. Bozkurt, dünyada ruhsal hastalıkların sınıflandırılmasında kullanılan Psikiyatrik Sınıflandırma Sistemi Tanı Listesi'nde yenilik yapıldığını aktararak "DSM'nin son baskısında, kalıcı yas tutmak, aşırı kafein kullanımının da bulunduğu daha ileri çalışmalar gerektiren ruhsal hastalıklar bölümünde artık internet bağımlılığı da yer aldı." dedi.

Yalan söylemeye başlıyor

Bilgisayar ve internet bağımlılığında, tüm bağımlılıklarda ortaya çıkan belirtilere benzer bulguların görüldüğünün tespit edildiğini dile getiren Prof. Dr. Bozkurt, bu kişilerin internetle aşırı ilgilendiğini vurguladı. Bozkurt, şöyle devam etti:

"Öne çıkan belirtiler arasında, bu kişilerde internetten uzak kalındığında çabuk öfkelenme, huzursuzluk ve kaygı, mutsuzluk gibi yoksunluk görülüyor. İnternette vakit geçirdikleri süre, zaman içinde artış gösteriyor, internette zaman geçirmeyi engellemeye çalışmaya rağmen başarısız olunuyor, internet nedeniyle diğer ilgi alanlarına ve uğraşlara katılmama söz konusu oluyor.

İnternetle aşırı zaman geçirmenin sorun oluşturduğunun bilinmesine rağmen bu davranıştan vazgeçmiyor ve eylemi sürdürmeye devam ediyorlar. İnternet kullanım süresi konusunda yakınlarına ve doktorlarına yalan söyleme, bunu azımsama ile karşılaşılıyor. Sıkıntı, huzursuzlukla mücadele etmek için internete yönelim oluyor. Bu durumun da kişinin, iş, aile ve sosyal ilişkiler alanlarında sıkıntıya yol açmaya başlıyor."

KAYNAKAA

haber7.com