Çrş02202019

İştahınızı bastıran 10 sağlıklı atıştırmalık

Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 

Kadınların yüzde 97’si ve erkeklerin yüzde 68’inin yiyeceklere karşı aşırı iştahlı oldukları ve zaafiyetlerinin bulunduğu tespit edildi.

Çikolatalı, tuzlu, şekerli ya da sert ve gevrek yiyeceklere karşı zayıflığınız varsa işte iştahınızı bastıracak yiyecekler:

Çikolata: Kadınların önemli bir çoğunluğu çikolataya karşı koyamaz. Çikolatalı gofret, kekler ya da diğer çikolata çeşitleri size fazla yarar sağlamazken daha sağlıklı çikolata alternatiflerini deneyebilirsiniz.

Tuzlu gıdalar: Patates cipsi, tuzlu çubuk krakerler yerine kalp ve göbek dostu bu tuzlu atıştırmalıkları tercih edin: Enginar kalbi ve antep fıstığı. Doğru şekilde hazırlanan enginar kalbi oldukça lezzetlidir. Enginar kalbine zeytinyağı, limon suyu ve biraz tuz dökün. Bu sebze iyi bir folat, doyurucu lif, C ve K vitamini kaynağıdır. Ayrıca enginar hastalıklarla savaşan antioksidanlarla doludur.

Antep fıstığı: 49 adet antep fıstığında 6 gram bitki proteini vardır ve oldukça doyurucudur. Ayrıca lif ve sağlıklı yağlar sağlayan antep fıstığı yemek aralarında açlığınızı bastırmaya yardımcıdır.

Zeytin: Basit, hızlı bir tuzlu atıştırmalık olan zeytinin sanıldığı gibi kalorisi yüksek değildir. 4 büyük zeytinde toplam 25 kalori var. Zeytini salatalarınıza, kahvaltınıza rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Taze meyve: Canınız tatlı çektiğinde doğal taze ya da kurutulmuş meyveyi tercih edin. İçinde doğal olarak şeker vardır, ama bunun yanında vücudunuz için gerekli vitamin, mineral ve antioksidanlar bulunuyor.

Kuru meyve: Kuru erik tatlı ve sağlıklı olan diğer atıştırmalıklardan biridir. Doyurucu olan kuru erik besin değeri açısından zengindir. 4 tanesinde sadece 100 kalori ve 3 gram doyurucu lif bulunuyor.

haber7.com