Prş08172017

Denizde uzun süre yüzenler dikkat!

Yrd. Doç. Dr. Yavuz Örnek, tuzlu suda uzun süre kalmanın tansiyon hastaları için risk oluşturabileceğini söyledi.

 

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yavuz Örnek, tuza bağlı yüksek tansiyon hastalarının deniz yerine tatlı suya girmesi önerisinde bulunarak, "Tuzlu sularda uzun süre kalınca sudaki çözünmüş tuz bedene difüzyonla geçer.

Devamını oku...

Romatoid artritin Türkiye’de hasta başına maliyeti yaklaşık 5.000 euro!

Türkiye’de romatoid artrit (iltihaplı eklem romatizması) tedavi maliyetlerini hastalardan elde edilen gerçek yaşam verilerini kullanarak hesaplamayı hedefleyen Expert RA çalışmasının sonuçları açıklandı. Araştırma sonucunda Türkiye’de romatoid artrit hastalığının hasta başına getirdiği doğrudan maliyet yıllık yaklaşık 4.954 euro olduğu belirtildi.

Devamını oku...

Bu oluyorsa B12 eksik demektir...

Sağlıklı Beslenme Uzmanı Ayça Kaplan yaş, cinsiyet ve hamilelik gibi etkenlere göre değişen vitamin ihtiyaçlarının dışında vücudumuzda olması gereken vitaminleri anlattı...

A VİTAMİNİ

Eksikliğinin belirtileri: A vitamini karaciğerde depolandığı için yetersiz alındığında önce karaciğerdeki depolar azalıyor, ardından kanda miktarı düşüyor.

A vitaminin eksikliğinde sıklıkla görme ile ilgili problemler ortaya çıkıyor. Gece körlüğü, gözün parlaklığını yitirerek aşırı kuruması, gözyaşının yetersiz salgılanması bu sorunlardan bazıları.

Devamını oku...

İnme riskinizi kontrol altına alın!

Halk arasında felç olarak bilinen inme ile ilgili merak edilen soruların yanıtlarını ve inmeye neden olabilecek risk faktörlerini Nöroloji Bölümü Uzmanı Dr. Keriman Oğuz açıkladı.

İnme, beyin kan akımının bozulması sonucu oluşur. Beyni besleyen damarlardan birinde tıkanma olursa beynin o bölgesinin beslenmesi bozulur. Bozulan kan akımı sürekli olursa beyin hücreleri canlılığını koruyamayarak kalıcı beyin hasarına yol açabilir.  İnme, kalp hastalığı ve kanserden sonra 3. ölüm nedenidir. Dünyada her 6 saniyede bir kişi inme geçirmektedir. Erişkinlerde ciddi sakatlıkların en sık sebebidir. 

Devamını oku...