Pz02172019

Eski İnançlarımızı Nasıl Dönüştürebiliriz?

Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 

İsteklerimiz gerçekleşmediğinde, genellikle farkında olmadığımız ikinci bir isteğimiz daha vardır. Bu ikinci istek, kesinlikle birinci isteğimizin aleyhine çalışıyordur, hem de daha büyük bir güç ve istikrarla. Bu istek muhtemelen şüphe ya da başka bir derin inanç kılığında gizlenmiştir. Engelleyici bu inançların bir çoğu aslında biz kaynaklı değildir.


Bunlar çoğu kez anne-babamızın, akrabalarımızın ya da kardeşlerimizin inançlarıdır. Onların anaokulumuzun, okulumuzun, televizyonun, reklamların ya da dergilerin dayatmaları olduğuna da sıkça rastlarız. Daha doğrusu, yaşamımızda önemli bir rolü olan herkesin, düşüncelerimizde payı vardır.

Kim olduğumuz ve bu dünyada nasıl hareket etmemiz gerektiği bize çok uzun zaman önce, dünyaya gözlerimizi daha yeni açtığımızda, henüz düşünmeye başlamadan evvel öğretilmiştir. Ama her şeyden önce bize öğretilen şey, neyin doğru neyin yanlış; neyin güzel neyin çirkin; neyin iyi neyin kötü olduğu ve hangi ahlaki değerleri benimsememiz gerektiğidir.

Çok erken yaşlardan itibaren değerlendirmeyi ve yargılamayı öğreniyoruz. Bugün yargıladığımız şeyler, genellikle ebeveynimizin, tanıdıklarımızın, akrabalarımızın ve arkadaşlarımızın ahlaki değerlerine dayanır. Biz hâlâ, onların inançlarını ve hayallerini yaşamaya çabalarız. Bu yargılama sadece başkalarıyla sınırlı değildir. Kendimizi de yargılarız.

Bunu yaparken de kendimizi genellikle ebeveynlerimizin gözüyle değerlendiririz. Bu kısır döngüden çıkmak için, bu kırık sözlerin bizim kişiliğimize yönelik olmadığını ebeveynimizin, sahip olduğumuz çocuksu yaratıcılığın, merakın, canlılığın ve içimizde bulunan potansiyelin farkına varmamış olmalarının sebebinin onların yorgunlukları olduğunu kabul etmeliyiz.

Bunu başarabildiğimiz anda bu cümlelerden uzaklaşmak bizim için kolaylaşacaktır. Olumlu hâle dönüştürdüğümüz cümleler, bize bu konuda yardım edecektir. Artık eski negatif şablonlardan kurtulmak bizim elimizdedir. Bunu başarabilmenin en kolay yolu, bu cümlelerin kaynağı olan kişiden ürkmemek ve bu cümleleri büyük bir sevgi ve samimiyetle kendisine geri göndermektir. Bu arada bize bu duyguları aşılayan kişilerin güçlerinin daha iyisini yapmaya yetmediğini unutmayalım.

Bu onların iyi ya da kötü biri olduklarını göstermez. Onların da herkes gibi hataları ve eksiklikleri vardı. Ellerinden daha iyisi gelmiyordu. İçimizde korku ve öfke taşıdığımız sürece olumsuz inanç cümlelerinden ve olumsuz kalıplardan kurtulamayız.