Pz02172019

Otizm ve Beden Eğitimi

Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 

Otizm genellikle yaşamın ilk üç yılı içinde ortaya çıkan, sosyal etkileşim, sözel ve sözel olmayan iletişimde problemler, tekrarlayıcı davranış ve kısıtlı ilgi alanları ile kendini gösteren bir durumdur.


ANKA Sporla Yaşam Gençlik ve Spor Kulübü, kurulduğu günden bu yana otizmli bireylerin hayatına beden eğitimi, spor ve oyunu sokarak, onların gelişimine katkı sağlamaya çalışmaktadır. İçe kapanık dünyaları, oyun oynamadaki isteksizlik ya da anlamsız oyun alışkanlıkları, akranlarına göre dezavantajlı eğitim ve sosyal ortam fırsatları nedeniyle otizmli bireylerin sorunları, yaşları ilerledikçe artarak devam eden karamsar bir tablo oluşturabilir. Böyle bir tabloyla karşılaşmamak için doğru zamanda doğru adımların atılması gereklidir.

Otizmli bireylerin hayatında psikiatrist, özel eğitimci, psikolog gibi çok önemli unsurlar vardır, erken teşhis ve yoğun eğitim otizmli bireyler için büyük öneme sahiptir. Bu konuda tüm anne babalara ve çocuk doktorlarına büyük görev düşmektedir.

ANKA, otizmli bireylerin gelişimlerine, beden eğitimi ve sporu araç olarak kullanarak katkıda bulunmaya çalışmaktadır. Anka’nın uyguladığı ve “yaşam liderliği” olarak tanımladığı eğitimde otizmli birey, kendisiyle gün boyu beraber olacak, beden eğitimi ve spor uzmanı olan yaşam lideriyle beraber birçok sportif başlık altında çalışmalar yapmaktadır.

Eğitim sürecinde yaşam lideri, bireyin, özel eğitimcisi, psikolog ve psikiatristiyle iletişim içine girerek, onun hayatındaki eğitim bütünlüğünü de sağlamaktadır.

2 Nisan, dünya otizm farkındalık günü ve nisan ayı da otizm farkındalık ayıdır. Aynı zamanda ANKA’da 2 Nisan’da kurulmuştur ve geçtiğimiz günlerde 3. yaşını kutlamıştır. Kurulduğu günden bu yana yüzlerce otizmli bireyin ve ailelerinin hayatına dokunan ANKA, yaptığı bilinçli ve başarılı çalışmalarla bu alanda örnek bir uygulama merkezi olma özelliğindedir.

Artık her 150’ kişide bir bireyi etkilediği bilinen otizme karşı bilinçlenmeli, birey olarak daha hazırlıklı ve duyarlı olmalı, toplum olarak otizmli bireylerin ve ailelerinin dert ortağı olmalı, sorunlarını çözmelerine yardımcı olmalı, onları anlamalı ve bunun ötesinde onların yanında yer almalıyız. Bu doğrultuda hareket eden Anka’da var olduğu sürece her zaman otizmli bireylerin ve ailelerinin yanında yar alarak, farklı konumunu devam ettirecektir.

Anka yaptığı çalışmalarla otizmli bireylerin oldukça başarılı olabileceklerini tüm dünyaya ispatlamıştır. Anka, tam yandı bitti denilen otizmli çocukların, küllerinden yeniden doğma mücadelesidir.

İSMAİL AVŞAR
Anka Sporla Yaşam Gençlik ve Spor
Kulübü - Kurucu & İdari Koordinatör