Pz02172019

Kruger Sperm Morfolojisinin Önemi

Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 

Normal morfolojiye sahip sperm oranı standart in vitro döllenmede döllenme oranını belirleyen, kolay ve ucuz yapılabilen en iyi parametredir. Klasik in vitro döllenme sikluslarında; sperm konsantrasyonu, progresif motilite ve normal sperm morfolojisi oranı düştükçe gebelik oranları da düşmektedir.


SPERM morfolojisi (yapısı )kısırlık tedavisinde döllenme ve gebelik oranlarını  belirlemede en önemli sperm parametrelerinden birisidir. Kruger’s strict criteria iyi belirlenmiş biolojik prensipler üzerine kurulu bir değerlendirmedir. Strict criteria’nın farkı spermi bir bütün olarak ele alması ve şüpheli / sınırda şekilleri anormal olarak
kabul etmesidir.

AŞILAMA VE SPERM MORFOLOJİSİ

Yapılan bir çalışmada aşılamada hazırlama sonrası kullanılan hareketli sperm sayısı (İMC) > 1 x 106 ise mor foloji gebelik sonuclarını kötü yönde etkilememektedir. 3 siklus aşılama denemesi sonucunda eve bebek götürme oranı % 21-25’ dir. İMC < 1x
10 6 ise sperm morfolojisi daha önem kazanır. Bu grupta eğer mor foloji < %4 ise aşılama burada tedavi seçeneği olarak düşünülemez. Bir başka araştırma sonucuna göre normal morfolojideki sperm oranı arttıkça aşılamada gebelik oranları da buna paralel olarak artmaktadır.

Bazı çalışmalarda ise sperm morfolojisini bir öneminin olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu yüzden daha fazla prospektif ve iyi düzenlenmiş çalışmalara gereksinim vardır.

SPERM MORFOLOJİSİ VE TÜP BEBEK

Sperm morfolojsi; erkek infertilitesini belirleme açısından sperm konsantrasyonundan daha duyarlıdır. Bir çok çalışmada Kruger kriterlerine göre normal morfolojideki sperm oranının in vitro döllenme/ICSI başarısı ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Ancak kruger kriterlerine göre değerlendirmede normal morfolojideki spermin fonksiyonel kapasitesi hakkında %100 bir tanıya gitmek zordur (Ör. DNA içeriği). Normal morfolojiye sahip sperm oranı standart in vitro döllenmede döllenme oranını belirleyen, kolay ve ucuz yapılabilen en iyi parametredir. Klasik in vitro döllenme sikluslarında; sperm konsantrasyonu, progresif motilite ve normal sperm morfolojisi oranı düştükçe gebelik oranları da düşmektedir.

Kötü sperm morfolojisi kötü embriyo kalitesine neden olur. Bu bilgilere rağmen ın vitro döllenme başarısı sperm mor folojisinden etkilenmez diyen çalışmalar da mevcuttur.

Ancak araştırmaların %92’sinde sperm morfolojisi ile in vitro döllenme başarısı arasında ilişki saptanmıştır. Sonuç olarak; Sperm mor folojisi bozuk olan hastalarda düşük döllenme oranı beklenmektedir. Bu olgularda en uygunetkin tedavi ICSI’dir. Gebelik oranlarını yükseltmek için ICSI de mor folojisi normal olan spermin seçilmesi yararlı olacaktır.

Prof. Dr. Serdar GÜNALP
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı,
Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite, Androloji Ünitesi Öğretim Üyesi
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.