Pz02172019

Rahmin Dışındaki Sesler

Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 


Eğer siz bir kadınla konuşurken araya bir erkek sesi girerse, bebeğiniz rahimden bunu duyar ve bu ilgisini çeker. Araya giren erkek sesine, kalp atışlarının hızlanmasıyla veya tekmelerin artmasıyla karşılık verebilir.


Annemin sesi yüksek. Ama onunkinden çok farklı sesler de duyuyorum. Neden herkesin sesi aynı değil?

BEBEĞİNİZİN kulağına ulaşan tek ses sizinki değildir. Rahminizdeki ufaklık, pek çok kişinin konuşmasına kulak misafiri olur. Hamileliğin altıncı ayı itibariyle, bebeğinizin  işitme duyusu, sizin çevrenizdeki insanlarla yaptığınız konuşmaları algılayabilecek kadar gelişmiş olur. Doğmamış bebeğinizin, eşinizin, diğer çocuklarınız, iyi arkadaşlarınız, veya anne-babanız gibi sık sık konuştuğunuz insanlarında sesini tanıyabilir.

Diğer insanlara ait seslerin bebeğinize nasıl ulaştığını merak ediyorsanız, yan odadan gelen boğuk konuşmaları nasıl duyduğunuzu düşünün. Söylenen sözcükleri çıkaramazsınız da, konuşanların erkek veya kadın, yaşlı veya genç, sinirli veya mutlu olduğunu anlayabilir, hangi dilin konuşulduğunu ve seslerin ne zaman yükselip alçaldığını saptayabilirsiniz. Bebeğiniz de buna benzer bir şey yapar.

Eğer siz bir kadınla konuşurken araya bir erkek sesi girerse, bebeğiniz rahimden bunu duyar ve bu ilgisini çeker. Araya giren erkek sesine, kalp atışlarının hızlanmasıyla veya tekmelerin artmasıyla karşılık verebilir. Çocuk sesleri, erkek veya kadın seslerinden çok farklıdır. Ses tonu tiz ve melodiktir. Bebeğiniz rahimdeyken böyle değişimlere duyarlı hale gelir ve bir çocuğun konuşmasını , alışageldiği yetişkin seslerinden çok farklı bulabilir. Üstelik sizin sesinizde bir çocukla konuşurken,  yetişkinlerle konuşmanıza göre değişmektedir.

Birçok insan küçük çocuklarla konuşurken sesini daha melodik hale getirir ve dilin doğal vurgularını şiddetlendirir. Ayrıca daha basit sözcükler ve kısa cümleler kullanır. İnsan sesi kalıplarındaki bu ve benzeri değişimler, doğmamış bebeğinizin gelişmekte olan beyninin işitsel korteksinde uyarılmalara yol açacaktır.

Çok tuhaf! Annem biriyle konuşuyor, ikisinin de seslerini duyuyorum, ama tanımadığım biçimde konuşuyorlar. Annemin konuştuğu dile ne oldu? Artık biliyoruz ki hamileliğin son üç ayında bebekler, farklı dil kalıplarına da duyarlı hale geliyorlar.

Dolayısıyla, müstakbel anne, gündelik olarak Türkçe konuşurken bir görüşmede İngilizce konuşmak zorunda kaldığında, bebeğinin kulağına hiç duymadığı bir dil çalınıyor: “Hi Nazlı, how are you? How is your baby?”

Hamileliğiniz sırasında yabancı bir dili konuşmak veya dinlemek durumunda kalırsanız, bu yabancı dil rahmindeki bebeğinizin tepki vermesine yol açabilir. Bu yeni sesten ötürü kalp atışları hızlanabilir ve tekmeleri daha şiddetli hale gelebilir. Oysa doğmamış bebeğiniz bu aşamada sözcüklerin bile farkında değildir. Onun için diller, akıp giden ve rahmin içine işleyen ses dizilerinden ibarettir. Bebeğin tepki vermesine yol açan, yabancı dilin tanımadık vurgu kalıplarıdır.

Hamileliğin son aşamalarında bebek, anadilinin özgün niteliklerine giderek aşina olmaya başlar. Araştırmacılar, bebeğin doğumdan itibaren anadiline yakınlık gösterdiğini saptamıştır. Anadillerini diğer dillerden ayrı kılan bazı özellikleri fark ederler.

Ancak her ne kadar bebekler rahimde duydukları dile yakınlık hissederek dünyaya gelseler de, doğdukları anda dünyanın tüm insan dillerini kapsayan 150 farklı konuşma sesini birbirinden ayırma becerisine sahiptirler. Bu beceri de bebeklere doğum sonrasındaki ortamlarında en yaygın konuşulan dili veya dilleri rahimde duymamış olsalar da öğrenebilme olasılığı sağlar.

Var olan bütün dilleri birbirinden ayırabilmeye yönelik bu beceri, küçük çocukların dil öğrenmekte ergenlere veya yetişkinlere göre neden daha başarılı olduklarını ortaya koyar. Sözgelişi, Japon yetişkinler “servi” ile “selvi” arasındaki farkı anlamakta zorlanırlar. Çünkü Japoncada birbirinden ayrı “r” ve “l” sesleri yoktur. Buna karşın bir yaşın altındaki Japon bebekleri İngilizce, Fransızca, Arapça, İsveççe, Çince, Hintçe, ne olursa olsun tüm ses dizilerini birbirinden ayırt edebilirler. Bebekler, doğum sonrasında anadillerine maruz kalmaya başladıktan yaklaşık 10 ay sonra,  anadillerinde olmayan sesleri ayırt edebilme becerilerini kaybetmeye başlarlar.

Bu aşamadan sonra, ağırlıklı olarak anadillerini öğrenmeye yoğunlaşırlar. Gördüğünüz gibi bebeğiniz, rahimdeyken sadece sizin sesinizi dinlemekle kalmıyor, çevrenizde konuşan diğer insanlara da kulak kabartıyor. Tabii sizinkine göre bu sesler arka planda kalıyor olsa da, başka insanlarla yaptığınız konuşmalar, doğmamış bebeğinize çok zengin ve heyecan verici dil keşifleri ve deneyimleri yaşatıyor.

Bu yazının içeriği Prima’dan alınmıştır. Tüm haklar ı Prima’ya aittir. İzinsiz kopyalanıp çoğaltılamaz.