Pz02172019

Erkek Cinselliğinde Merak Ettiklerimiz

Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 

Prof. Dr. Halim Hattat & Dr. Ece Hattat

Toplumumuzda, erkeklerin mi yoksa kadınların mı cinsel hayatlarında daha fazla sorun var?

Dr. Ece HATTAT: İstatistiklere göre tüm dünyada üç yetişkinden en az biri bir cinsel sorun yaşıyor. Kadınlar, uzun yıllar cinsel sorunlarını dile getiremediklerinden, utandıklarından erkek cinsel sağlığı ile ilgili olumlu gelişmeler daha çok olmuştur ve tedavi seçenekleri daha fazladır.

Dünyada on erkekten yedisi sertleşme sorunu yaşıyor. On kadından sekizi bir cinsel sorundan dolayı tatminsizlik yaşıyor.

Avrupa Cinsel Sağlık Örgütü’nün Türkiye Ofisi’ni yürütüyoruz. Türkiye’de kadınlar en çok cinsel isteksizlik sorunu ile başvuruyorlar. Türkiye de vaginismus Avrupa ya göre daha fazla. Uyarılma orgasm, ıslanma gibi problemler de var.

Eğitim seviyesi düşük olduğu ve cinselliğin tabu olarak görüldüğü yerlerde cinsel sorunlarda artış gözleniyor.

Prof. Dr. Halim Hattat: Dünya erkeklerinin 40 -70 yaş arası olanlarının % 52’sinde cinsel sorun var. Türkiye de bu oran % 69.2.

Erkek egemen bir toplumda yaşadığımız için kadın sorunları yeni yeni ortaya çıkıyor. Kadında  psikolojik sorunların yanı sıra hormonal sebepler, menopoz, stres, jinekolojik ve pelvik adele yapısı araştırılıyor.

Çoğu erkekler açısından kesin olan cinsel hayatlarının asla normal olmadığıdır.

18-30 yaş arası telefonla arayan hastalarımızdan, erkekler; sertleşme, erken boşalma ve hacim sorunlarını, kadınlar; vaginismus, kızlık zarı, evlilik öncesi bilgileri soruyorlar.

Mustafa TOPKARA: Hocam, erkeklerin penis boyuyla ilgili takıntıları malum, gerçekten de penis boyutunun cinsel işlevle ilgili bir önemi var mı?

Prof. Dr. Halim Hattat: Penis gevşek halde 7 cm ve üstü olmalıdır. Peniste normal ereksiyon, ilişkinin sürmesi yeterlidir. Kadının tatmin olması açısından boyutun önemi yoktur. Ancak kadının cinselliğe bakışında, algılayışında penisle ilgili bir algı sorunu varsa o zaman sorun ortaya çıkar.

Kadının kendine ait sorunları, pelvik adele faaliyetleri, hormonları, cinsellikten ne anladığı da önemlidir.

Mustafa TOPKARA: Erkeklerin zihninde penis büyüklüğü ile ilgili bir sorun var mı, bunu siz de hastalarınızda gözlüyor musunuz?

Prof. Dr. Halim Hattat: Daha büyük olabilir mi, acaba evlenebilir miyim, gibi sorular ve arkadaş bulamıyorum gibi şikayetlerle başvuruyorlar. İlk partnerin söylediği aşağılayıcı sözler erkeklerde kalıcı etkiler bırakabiliyor.

Mustafa TOPKARA: Penisi büyütme ve hacmini artırma ameliyatları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Prof. Dr. Halim Hattat: Bu ameliyatlar, kişinin psikolojik yapısı ile ilgili bir dizi testler yapıldıktan ve gereklilik kararı verildikten sonra yapılıyor. Bazen normal penisi olanlar da geliyor. Bu operasyonların erkeğin cinsel performansına olumsuz bir etkisi yoktur. Penis büyütme ameliyatlarında gerçekçi hedefler belirleniyor. Ancak tek partnerin tedavisi yeterli değil.

2005 yılında, kadın ve erkeklere “cinsel sorunlar hakkında ne düşünüyorsunuz” diye sorduğumuzda, kendilerini çaresiz, mutsuz, depresif ve çekiciliklerini yitirmiş olarak gördüklerini belirtmişlerdi. Cinsel istek, bu tür negatif düşünceden çok etkilendiği için kısır bir döngü başlıyor.

Mustafa TOPKARA: Sertleşme ve erken boşalma neden kaynaklanıyor?

Prof. Dr. Halim Hattat: Hipertansiyon, kolesterol, sinir sistemi hastalıkları, hormonal sorunlar, prostat hastalıkları, enfeksiyonlar, ilaçlar gibi sebeplerin yanı sıra, ilk ilişkilerinde başarısız olan erkek, ilişkiden kaçmaya başlıyor. İlişki, beyindeki pozitif ve negatif akımlara ihtiyaç duyuyor. Beyindeki uyarıcı merkez faal olmalıdır.

Dr. Ece HATTAT: Son yıllarda, ilk başvurudaki cinsel sorunun altında bir diğer sağlık sorunun yattığını gözlemleyebiliyoruz. Mesela yüksek kolesterol kalın olan kalp damarını değil, daha ince olan penis damarını tıkayabiliyor. Erkek cinsel sorun olarak, sertleşme sorunu olarak yaşıyor.

Cinsel sorunlarla ilgili başvurular, androlog, psikolog, cinsel tıp uzmanı, dahiliye uzmanı, diyetisyen ve egzersiz uzmanı gibi bir ekiple değerlendirilmeli. Evli çiftlerden kadın eşini doktora yollarsa tedavi daha başarılı oluyor.

Mustafa TOPKARA: Hocam, erkeklerin cinsel performansının belli bir standardı var mıdır?

Prof. Dr. Halim Hattat: Herkesin testosteron seviyesi ve anatomik yapısına göre genetik özellik taşıyan bir durumdur bu. Haftada bir ilişkiye az denemez. Mühim olan ilişkinin kalitesidir.

Dr. Ece HATTAT: 60 yaş üzerinde cinselliği cinsel münasebet ile sınırlamamak gerekir. Sarılmak ve dokunmakta önemli.

Mustafa TOPKARA: Erkeklerin penis boyu ve hacim hassasiyeti neden kaynaklanıyor?

Dr. Ece HATTAT: Bunlar toplumda yerleşmiş şehir efsaneleridir. Konuşulamayan ortamlarda bu tür tabular olabiliyor.

Mustafa TOPKARA: Evli olan bazı erkekler neden mastürbasyon yapıyor, buna neden ihtiyaç duyuyor?

Prof. Dr. Halim Hattat: Bazıları gençliğinden beri olan alışkanlıklarını sürdürür. Erken boşalma sorunu, ilişkiden korku ve mahcup olabileceği düşüncesi varsa bu yola başvurabiliyorlar. Bunu erkekliklerinin bir kanıtı ve özgüven sorunu olarak görüyorlar.

Mustafa TOPKARA: Gay, transseksüel gibi cinsel kimlik bozuklukları hastalık mı sizce, yoksa cinsel tercih mi?

Prof. Dr. Halim Hattat: Bu sorunların, psikolojik ve genetik yönleri var, biyolojik bir yönü olup olmadığı kesin değil.

Mustafa TOPKARA: Oral seks ve anal seksin sağlığa zarar vermesi hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Prof. Dr. Halim Hattat: Hijyenik kurallar ve tek eşlilik olursa, sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmez, bu, çiftlerin kendi tercihleridir.

Mustafa TOPKARA: Erkeklerin cinsel ilişkiden en çok haz aldıkları safha ejekülasyon mudur?

Prof. Dr. Halim Hattat: Bu çoğunlukla doğru olsa da, uzak doğuda ejekülasyonsuz orgazm eğilimi vardır. Afrika da ise sık orgazm ve ejekülasyon tatminkârdır. Prostat ameliyatı olan erkekler sperm dışarı akmadığından eşini tatmin edemeyeceğini düşünür. Tatmin spermle ilgili değildir. Cinsel temasta ön hazırlık, karşılıklı davranışlar önemli.

Mustafa TOPKARA: Kadınların, erkeklerin ön sevişmeden kaçındıkları ile ilgili düşünceleri var. Bu konudaki düşünceleriniz?

Prof. Dr. Halim Hattat: Erkek kültürü gereği veya özgüveni yoksa, ereksiyon sorunu varsa acele ediyor. “Benim bir sorunum yok, eşim de iyidir” diye düşünüyor.

Mustafa TOPKARA: Erkekler cinsel yaşamı bir stres giderme yöntemi olarak düşünülebilir mi?

Prof. Dr. Halim Hattat: Evet. İyi bir ilişkide endorfinler salgılanır. Kadın içinde öyle.

Mustafa TOPKARA: Erkekler cinsel ilişkiden sonra kalkıp dolaşmak, tv seyretmek vb. gibi şeyler ister. Kadınlar partnerinden ilgi bekler. Bunun hormonal bir açıklaması var mıdır?

Prof. Dr. Halim Hattat: Kadınlarda cinsel ilişkide oksitosin hormonu salgılanır ve bu hormon yüzünden erkeğe sarılmak, bağlanmak ister. Erkekteki testosteron hormonunun ise serbest olmak, özgür olmak ve coşkulu olmak gibi bir özelliği vardır.

Mustafa TOPKARA: Erkeklerde 40 yaşından sonra fiziksel ve ruhsal açıdan bir değişim başladığını ve bu dönemlerde erkeklerin kendini daha iyi hissedebilmek için farklı partner arayışına girdiğini biliyoruz. Bu dönemle ilgili gözlemlerinizi anlatabilir misiniz?

Prof. Dr. Halim Hattat: Bu yaş dönemi, testosteron seviyesinde azalma ve organik sorunların çıkmaya başladığı devredir. Sosyal güveni olan ve o devreye kadar doyurucu çalışmaları olan, tatmin olmuş erkeklerde testosteron seviyesi azalsa da bu tür davranışları görmüyoruz. Arayış içinde olanlar, tatmin olmamış, kendine birşeyler yapamadığını düşünen erkeklerden oluşuyor.

Mustafa TOPKARA: Erkekliğin Yol Haritası adlı kitabınızdan kısaca bahseder misiniz?

Prof. Dr. Halim Hattat: Bu kitapta erkek cinsel sağlığı ve problemleri ile ilgili merak edilen birçok soru cevaplandırılmıştır. Kaliteli bir cinsel yaşam özlemi çeken tüm erkekler için bir sözlük ve rehber amacı düşünülmüştür.

Mustafa TOPKARA: Son söz olarak ne söylemek istersiniz?

Prof. Dr. Halim Hattat: Yüksek zekayla karşınızdakinin hoşlandığı noktaları keşfetmek ve dürüst olmak ilke edinilmelidir.